Rektör Yardımcısı

Doç. Dr. Asım Vehbi

ARUCAD’da Rektör Yardımcılığı görevini yürüten Doç. Dr. Asım Vehbi, lisans eğitimini ABD’de İşletme Yönetimi üzerine Northern Michigan University’de yapmıştır. 1996 yılında Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği alanında yüksek lisansını tamamlamış, 2012’de İşletme Yönetimi alanında doktorasını yapmıştır.

1995-1996 yılları arasında Lefke Avrupa Üniversitesi’nde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Müdürü olarak KKTC’deki Yüksek Öğretim Alanı’ndaki kariyerine başlamış, 1996-2004 yılları arasında Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Kurucu Genel Sekreter, 2004- 2018 yılları arasında ise Girne Amerikan Üniversitesi’nde Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı, CEO, Yöneticiler Kurulu Başkan Vekili ve son olarak da 2018-2019 yılları arasında, Kıbrıs Amerikan Ünivesitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili olarak görev yapmıştır.

2006-2008 yılları arasında KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan Doç. Dr. Asım Vehbi geliştirdiği projelerle ülke ekonomisine ve doğal kaynakların daha verimli kullanılmasının öncülüğünü yapmıştır.

1995 yılından bugüne kadar ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda sunulan ve bildiri kitaplarında basılan yayınları bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası kuruluşlarca desteklenen birçok projede, proje liderliği yapmış, ulusal ve uluslararası sempozyum ve kongrelerde organizasyon komitesi başkanlığı, onursal başkanlık, organizasyon komitesi üyeliği ve koordinatör olarak da görev almıştır. Doç. Dr. Vehbi, akademik kariyeri boyunca uluslararası arenada söz sahibi olan EFMD, Eduniversal, ECBE, IACBE gibi akreditasyon kurumları ve onlarca üniversite tarafından düzenlenen yüzlerce atölye, konferans ve panele katılmıştır. 1996 yılından bu yana strateji, uluslararası ilişkiler, ekonomi ve pazarlama alanlarında çeşitli üniversitelerde ders vermiştir.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası, Genç İş Adamları Derneği, Türk Amerikan Kültür Derneği ve Çetinkaya Türk Spor Kulübü gibi sivil toplum örgütlerinde yönetim kurulu üyeliği ve başkanlık görevlerini üstlenmiştir.