Mimarlık

Mimarlık mesleği günümüzde en aranılan ve tercih edilen edilen bir meslek alanı olmuştur. Bölüm mezunları, alanıyla ilgili temel sorunları takip etmekle ve bu sorunlara ihtiyaç duyulan güncel çözümleri getirme/ öneri sunma konusunda bilgi sahibidir. Bu çerçevede bölüm mezunları; her türlü yapının (konut, konaklama, ticari sosyal yapılar vs.) tasarlanması görevini yüklenirler. Ayrıca tasarlanan yapıların inşaatı esnasında da denetleyici olarak önemli bir yer alırlar. Mimarlar tasarladıkları yapılarda sadece estetik konularını ele almazlar. Estetikle birlikte tasarladıkları projelerinde işlevsellik, ergonomi, konfor, erişebilirlik, sağlık, güvenlik konularını da dikkate alarak yapı tasarımı yaparlar.

Mimarlık programımız ilgili alanlarda yetkinliğini sağlayacak eğitim-öğretim programlarının çağın gereklerine uygun şekilde sürekli olarak geliştirilmesini sağlamayı ön kılar. İş olanakları kamu kurumlarından özel sektöre kadar çeşitlilik gösteren mimarlar, kendi ofislerini de açabilirler. Mimarlık bölümü mezunları ayrıca yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek akademik kurumlarda çalışabilirler.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Cem Yardımcı
  Bölüm Başkanı

  İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde lisans, yüksek lisans ve doktorasını tamamlayan Cem Yardımcı, çeşitli üniversitelerde araştırmalarını sürdürmüş, tasarım stüdyosu başta olmak üzere ilgi alanındaki derslerin yürütücülüğünü yapmış, ulusal ve uluslararası atölye çalışmalarında katılımcı ve yürütücü olarak bulunmuş, ulusal ve uluslararası yarışmalarda jüri üyeliği yapmıştır. Yardımcı'nın araştırmaları doğrultusunda kurguladığı ve yönettiği ödüllü kısa filmleri de bulunmaktadır.
  ‘Mimari Refleks’ kavramı altında teori/pratik ve mimarlık/video birlikteliğinden oluşan varlığı araştırmaktadır. Mimari tasarım, ses ve video performansı üzerine yöneldiği çalışmalarında farklı uygulama alanlarının, teknolojilerin karşılaşmasını amaçlamaktadır. Bu süreç içerisinde de ‘açık kaynak’ ilkesini içinde barındırmaya çalışmaktadır.

  1. cem.yardimci@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Tina Davoodi

  Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Mimarlık alanında tamamladı. 2014-2019 yılları arasında araştırma görevlisi olarak görev yaptı. Çeşitli bilimsel makaleler yayınladı ve birçok bilimsel dergide hakemlik yaptı. Ayrıca İran'daki bazı konut projelerine danışmanlık yaptı.

  1. tina.davoodi@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Konstantinos Lalenis

  1. konstantinos.lalenis@arucad.edu.tr