İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü sadece mekânlara görsel ve kültürel kimlik kazandırmakla ilgili bir eğitim programını içermez. Aynı zamanda eğitimi alan kişilerin iç mekân ve çevre anlayışını estetik düzlemde duyarlı kılar. Pratik becerilerin yanında sanatın yaratıcı etkisini de katarak mimari mekânların iç hallerine düzen ve anlam getiren bu bölümün sunduğu program üretime yönelik bir eğitim anlayışıyla yapılandırılacaktır.

Öğrenim mekânlarıyla iç içe olacak olan tasarım ve üretim atölyeleri toplumun alanla ilgili gereksinimlerine de yanıt vermeyi amaçlıyor. Toplumdan soyutlanmış bir öğrenim yerine yüksek kültür değerlerinin toplumsal düzeyde dolaşıma girmesi de hedefler arasındadır.

AKADEMİK KADRO

 • Doç. Dr. Balkız Yapıcıoğlu
  Bölüm Başkanı

  Doç. Dr. Balkız Yapıcıoğlu Kıbrıs ve yurtdışında mimarlık ve inşaat yönetimi hocalığı yapmıştır. Son araştırması; bir şehri daha dirençli kılmak amacıyla sivil toplumda, hükümet ve iş dünyasında yeni aktörlerle çalışmak suretiyle şehirlerin dirençliliği konusunda şehirler ile ve şehirlerin içinde bir diyalog üreten ve şehir dirençliliği hakkında daha derin bir anlayışı sağlayan bir süreci hayata geçirmeyi hedeflemektedir.

  Balkız Yapıcıoğlu Kansas Üniversitesinde Mimar-Mühendislik eğitimi, Arizona Devlet Üniversitesi'nde İnşaat Yönetimi eğitimi görmüş, İnşaat Yönetimi konusundaki doktora tezini Girne Amerikan Üniversitesi'nde bitirdikten sonra ikinci doktora tezini Manchester Üniversitesi'nde Proje Yönetimi konusunda tamamlamıştır.

  1. balkiz.yapicioglu@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Haşim Altan

  Sürdürülebilir Tasarım ve Mimari Mühendisliği Profesörü ve ARUCAD Tasarım Fakültesi Dekanıdır. Kendisi İngiltere, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki Yapılı Çevre aracılığıyla Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (AEC) alanlarında 20 yılı aşkın akademik ve uygulama tecrübesine sahip Mimar (RIBA) ve Mühendis (CIBSE). Prof. Dr. Altan, çeşitli uluslararası yayın kurullarında yer alıyor ve Avrupa Komisyonu, Birleşik Krallık Araştırma Konseyleri ve Katar Ulusal Araştırma Fonu (QNRF) için proje önerilerini inceliyor. 2004 yılından bu yana, tek başına veya müştereken, değeri 21 milyon £'un üzerinde olan 32 araştırma bursu aldı ve yönetti. Şimdiye kadar yedi uluslararası konferans, birkaç tasarım atölyesi ve çok sayıda teknik ziyaret düzenleyen Uluslararası Sıfır Enerjili Kütle Özel Ev (ZEMCH) Ağı'nın kurucu üyesidir. Prof. Dr. Altan, 16 başarılı doktora öğrencisini yönetmenin yanı sıra ilgili alanlarda 200'ün üzerinde hakemli dergi ve konferans makale ve bildirisi yayınlamıştır.

  1. hasim.altan@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Maria Panta

  Maria Panta, 2018 yılında Canterbury Mimarlık Okulu'nda 'Küresel Güney'de topluluk odaklı inşaat projeleri yoluyla esnekliğe ve adaptasyon potansiyeline yönelik yaklaşımlar' başlıklı doktora araştırma derecesini tamamladı (Birleşik Krallık'taki Yaratıcı Sanatlar Üniversitesi tarafından 3,5 yıllığına fon verildi). Bir topluluk mimarı ve yerel topluluk tarafından yönetilen bir organizasyon olan NKA Vakfı aracılığıyla Yeryüzü Mimarisi inşaat atölyesi katılımcısı olarak Gana kırsalında birincil araştırmasını gerçekleştirdi. Maria Panta, The Architects Project'in (TAP) çevrimiçi editörüdür. Çevre Kalkınma Vakfı (EFD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır. Maria şu anda, Stelios Philanthropic Vakfı tarafından Stelios İki Toplumlu Kıbrıs Ödülü ile kısmen finanse edilen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü ile işbirliği içinde 'Bricks of Resilience' adlı iki toplumlu işbirliği projesine liderlik etmektedir.

  Maria Panta, Haziran 2018'den bu yana, 'AB YEŞİL KÖY - SÜRDÜRÜLEBİLİR BİNA - ÇAĞDAŞ UYGULAMALARI’ çerçevesinde ERASMUS+ tarafından finanse edilen Çevresel, Arkeolojik ve Geleneksel Beceriler bölümündeki yerleştirme yoluyla kerpiç tuğla yapımı ve inşaatı konusunda Proje Koordinatörü, Eğitmen ve Öğretmen olarak görev yaptı.

  Ayrıca, 2010 yılında Kadın Tasarım Hizmeti'nin (WDS) bir üyesi oldu ve katılımcı tasarım danışmanlıkları kullanarak topluluk liderliğindeki tasarım projelerinde topluluk mimarı, araştırmacı, atölye yönetmeni/koordinatörü olarak yer aldı.

  Maria Panta, ARUCAD İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde görev yapmaktadır.

  1. maria.panta@arucad.edu.tr