İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü sadece mekânlara görsel ve kültürel kimlik kazandırmakla ilgili bir eğitim programını içermez. Aynı zamanda eğitimi alan kişilerin iç mekân ve çevre anlayışını estetik düzlemde duyarlı kılar. Pratik becerilerin yanında sanatın yaratıcı etkisini de katarak mimari mekânların iç hallerine düzen ve anlam getiren bu bölümün sunduğu program üretime yönelik bir eğitim anlayışıyla yapılandırılacaktır.

Öğrenim mekânlarıyla iç içe olacak olan tasarım ve üretim atölyeleri toplumun alanla ilgili gereksinimlerine de yanıt vermeyi amaçlıyor. Toplumdan soyutlanmış bir öğrenim yerine yüksek kültür değerlerinin toplumsal düzeyde dolaşıma girmesi de hedefler arasındadır.

AKADEMİK KADRO

 • Doç. Dr. Balkız Yapıcıoğlu
  Bölüm Başkanı

  Doç. Dr. Balkız Yapıcıoğlu Kıbrıs ve yurtdışında mimarlık ve inşaat yönetimi hocalığı yapmıştır. Son araştırması; bir şehri daha dirençli kılmak amacıyla sivil toplumda, hükümet ve iş dünyasında yeni aktörlerle çalışmak suretiyle şehirlerin dirençliliği konusunda şehirler ile ve şehirlerin içinde bir diyalog üreten ve şehir dirençliliği hakkında daha derin bir anlayışı sağlayan bir süreci hayata geçirmeyi hedeflemektedir.

  Balkız Yapıcıoğlu Kansas Üniversitesinde Mimar-Mühendislik eğitimi, Arizona Devlet Üniversitesi'nde İnşaat Yönetimi eğitimi görmüş, İnşaat Yönetimi konusundaki doktora tezini Girne Amerikan Üniversitesi'nde bitirdikten sonra ikinci doktora tezini Manchester Üniversitesi'nde Proje Yönetimi konusunda tamamlamıştır.

  1. balkiz.yapicioglu@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Maria Panta

  1. maria.panta@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Martina Callegero

  Martina Callegaro, Mimarlık ve Tasarım alanında doktorasını tamamlamış, İç Tasarımcı ve Yat Tasarımcısıdır. Doktorasını Cenova Üniversitesi Politeknik Okulu'nda, Rubika ISD - Institut Supérieur de Design'ın Fransa'nın Valenciennes kentinde ev sahipliği yaptığı yurtdışında bir yıl geçirerek tamamladı. Politecnico di Milano'da İç Tasarım alanında lisans derecesinin ardından, Cenova Üniversitesi ile Politecnico di Milano arasında Gemi ve Yat Tasarımı alanında yüksek lisans derecesini aldı. Araştırmaları esas olarak iç su yolları için tekneler ve Avrupa'da ev yapımı tekneler üzerine odaklanmışken, şu anda "Dijital Göçebeler için Barınma" konularında çalışıyor. ARUCAD İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’nde görev yapan Callegaro, Fransa ve İtalya arasında serbest öğretim görevlisi ve tasarımcı olarak da çalışmaktadır.

  1. martina.callegero@arucad.edu.tr