Gemi ve Yat Tasarımı

Gemi ve Yat Tasarımı Bölümü, tasarım öğrencilerinin analitik problem çözme becerilerini geliştirmeye ve bireysel olarak yüzebilen bir tasarım veya analiz projesini ele almak için uygun bilgiyi kazanmaya odaklanmaktadır. Yat endüstrisi içerisinde ‘uygulamalı’ aktif öğrenmeye dayanan bu bölümde öğrenciler, su yüzeyinde gezen tasarımların altında yatan temel tasarım ve mühendisliği inceleyip gemi mimarisinin temel tasarım ilkelerini, uygun malzemeleri, teknolojiyi ve inşa yöntemlerini öğreneceklerdir. Program boyunca güçlü bir pratik vurgu mevcut olup, öğrencilerin; uygulamalı örnekler, tasarım uygulamaları, malzemeler ile üretim yöntemleri ve yaşanan süreçlerde atölye / tersane deneyimi hakkında değerli bilgiler edinmelerini sağlar.

Üniversitemiz ile Arkın Pruva Yatch arasındaki işbirliği doğrultusunda öğrencilerimize, uygulamalı eğitim, staj ve iş imkânı, ortak proje geliştirme ve uygulama, danışmanlık ve mentorluk olanağı sunulmaktadır. Öğrenciler, endüstriyel ve araştırma tecrübesi olan deneyimli öğretim kadrosu ile inşa edilen güçlü endüstriyel bağlantılardan da yararlanırlar.

Kariyer

Mezunlar için uygun pozisyonlar arasında akademisyenlik, iç mimarlık, yat ve gemi üretim tersaneleri ve tasarım ofislerinde çalışma olanağı, ekipman tasarımı ve üretimi, proje ve teknik yönetimi tasarım ve üretim mühendisliği yer alır.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Siniša Prvanov
  Bölüm Başkanı

  1965 yılında Sırbistan Cumhuriyeti’nde doğdu. Yüksek kaliteli tasarım endüstrisinde iç mimar ve yüksek eğitim kurumlarında okutman olarak 25 yılı aşkın bir tecrübesi vardı. Doktorasını IKEA Vakfı’nın bursuyla Atina Ulusal Teknik Üniversitesinde (NTUA) tamamlayıp, lisansını Belgrad Üniversitesi’nde yaptı. En ileri düzey uluslararası metodları kullanarak eğitim vermektedir. Uluslararası olarak bilinen mimarlık firmalarıyla birlikte profesyonel çalışmaları çeşitli tasarım ödülleri almıştır. Çalışmaları Berlin, Milan, Bologna, Atina, Monako, Montevideo ve Montreal’da sergilenmiş ve 11 kitap, iki dergi monografında ve 12 dergi yayınında yer almıştır.

  İlgi alanı kamu mimarisi ve deniz ortamı için iç tasarımlardır ve bunları teoriden tasarım uygulamasına kadar yapmaktadır. İç tasarımın çeşitli alanlarında özellikle CNC tahta eşya prototipi ve üretimdeki tasarım problemleri için araştırmalarda yer almıştır.
  Şu anki araştırmasının odağı eğitim metodları, UNESCO eğitiminin desteğiyle yenilikçi müfredat tasarımı ve 2030’a kadar Sürdürülebilir Gelişim Gündemi oluşturmaktır.
  Siniša yaklaşık on konferansta yer almış, atölye programlarının komitesinde bulunmuş ve 2015’de Vietnam Tasarım Enstitüsü’nün ADS’sinde Program Başkanlığı yapmıştır. 2016’da Ton Duc Thang Universitesi’nin (TDTU) idari komitesinde, Van Lang Universitesi’nin İç Mimarlık Müfredatı idari komitesinde ve 2016’da HAWA Eğitim Kurulu’nda yer almıştır.
  Siniša, Yunanistan Teknik Odasının (Technical Chamber of Greece), Uluslararası Ekonomi Kurumu Yönetim, Pazarlama, Orman ve Orman Kaynaklı Endüstri Kalite ve İnsan Kaynakları Grubunun ve Uygulamalı Sanatçılar ve Tasarımcılar Kurumunun üyesidir.

  Siniša, ayrıca Uluslararası Mimarlık, Sanat ve Uygulama Dergisi (IJAAA) ile Atina Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün (ATINER) yayın kurulunun bir üyesi ve konuk editörlerin başkanı olarak da görev yapmaktadır.

  1. sinisa.prvanov@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Carmelo Cascino

  Yrd. Doç. Dr. Carmelo Cascino eğitimini 2002-2009 yılları arası Roma Sapienza ve La Spezia Üniversitelerinde Endüstriyel Tasarım üzerine tamamlamış akademisyen ve tasarımcıdır. 2013 yılında Çevre Tasarımı ve Denizcilik Endüstrisi üzerine doktora tezini tamamladığı Cenevre Üniversitesi’nde gemi tasarımı üzerine uzmanlaşmıştır. Ceneviz dönemi süresince ünlü İtalyan firmalarında ve yukarıda belirtilen akademik kurumda, çeşitli toplu taşımacılık ve savunma projelerine katkı koymuştur. 2015 yılında tamamlanan ve deniz çevre izleme üzerine yenilikçi bir sistem tasarımında Liguria Cluster of Marine Technology (DLTM) tarafından finanse edilmiş bir çalışma yürütmüştür. İtalya, ABD, Çin ve Kıbrıs’taki akademik kurumlarda uluslararası çalışmalar yürütmüştür. Araştırmaları ve profesyonel ilgi alanları arasında kara ve deniz yolu ulaşım türleri, yüzen mimariler ve çevre tasarımı vardır.

  1. carmelo.cascino@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Martina Callegaro

  1. martina.callegaro@arucad.edu.tr