Kariyer

Ürün tasarımı verimli bir fikir üretme, geliştirme ve değerlendirme süreci kanalı ile yeni üç boyutlu ürünler yaratmak demektir. Ürün tasarımcıları sanat, ilim ve teknoloji arasındaki bağ hakkında fikir sahibidirler ve de yeni ürünler yaratabilmek için bunların her birinden farklı yönlerde faydalanma kabiliyetine sahiptirler.

Ürün tasarımı alanında bir kariyer size gerçek bir etki yaratma fırsatını verir. Bir tasarımın, başlangıçtaki fikir aşamalarından ticari sürdürebilirliği olan bir çözüm bulunana kadar olan besleme ve  büyütme süreci ayni zamanda tasarımcılara çok büyük bir iş memnuniyeti de verebilir.

Ürün tasarımı  kariyerleri çok geniş bir işletmecilik spektrumuna sahiptir. Bu nedenle teknik veya estetik tasarım uzmanlığına verilen önem bir rolden diğerine değişebilir. Fonksiyonun şekli dikte ettiği daha teknik projeler daha çok mühendislik bilgisi gerektirir. Daha sanatsal olan projelerin biçim ve kullanabilirlik üzerinde yoğunlaşması ise daha çok olasıdır. Ürün tasarımcılığı, malzeme ve üretim teknikleri hakkında geniş bir bilgi sahibi olmayı gerektirir. Günlük işlerinde yardımcı olacağı ve şirketlerinde yeniliği zorlayacağı için bir ürün tasarımcısının bu alanlardaki yeni  gelişmelerden farkında olmaları beklenecektir.

Endüstriyel Tasarım Bölümü’nden mezun olacak olan bireyler her şeyden önce birer tasarımcı adayıdırlar. Endüstriyel Ürün Tasarımcıları, tasarım mesleğini kendi işyerlerinde serbest olarak çalışmanın dışında çok amaçlı kurumlarda da görev alabilirler. Ayrıca, endüstride  tasarım alanında istihdam sağlayan kuruluşlarda tasarımcı olarak, sanayi kuruluşlarında ürün yöneticisi ve tasarım yöneticisi olarak, görselleştirme becerisi gerektiren alanlarda görsel anlatım uzmanı olarak, Endüstri Ürünleri Tasarımı eğitimi veren üniversitelerde öğretim elemanı olarak, –pedagojik formasyon eğitimi aldıktan sonra– liselerde yasalarda belirtilen alanlarda öğretmen olarak, araştırma kurumlarında veya  Ar-Ge merkezlerinde araştırmacı olarak çalışabileceklerdir. Özel sektörde bulunan Yapı Denetim firmaları, Danışmanlık ofisleri, Mimari proje ofislerinde çalışabilirler.

ARUCAD’da edineceğiniz beceriler ve kazanacağınız bilgiler size uluslararası alandaki Yaratıcı İşletmeciliklerde çok farklı  kariyerler için hazırlayacaktır. Örneğin:

Ürün Tasarımcılığı (mutfak ve ev aletleri, beyaz eşya, mobilya, aydınlatma, ambalaj v.b.)

İç Mimarlık

Otomotiv Tasarımcılığı

Yat ve Tekne Tasarımcılığı

Takı ve Aksesuar Tasarımcılığı

Malzeme Mühendisliği

Ürün Yöneticiliği

Tasarım Yöneticiliği

Akademisyenlik