Endüstriyel Tasarım

ARUCAD Endüstriyel Tasarım Programı ürün tasarımı ve hizmetlerine yönelik eleştirel, analitik ve yaratıcı yaklaşımları cesaretlendirmektedir. Aralarında Fab Lab’ın da bulunduğu dijital ve üretim tesislerinin kullanımı gibi olanaklar öğrenci tasarımcılarımızı günümüz insanlarının, toplumunun ve iş dünyasının ihtiyaçları ile ilgili fonksiyonel ve sürdürebilir tasarım çözümleri bulabilmeleri için gerekli bilgi, beceri ve yaratıcı güven ile donatacaktır.

Sanayi sektörünce yürütülen projeleri akademik öğrenim ile harmanlayarak seçmiş olduğunuz profesyonel tasarım alanına önemli bir katkıda bulunabilmeniz için gerekli olan yetkinliğe sahip olmanızı sağlayacağız.

AKADEMİK KADRO

 • Prof. Dr. Marko Kiessel
  Bölüm Başkanı

  Marko Kiessel Trier, Köln ve Bologna üniversitelerinde Klasik Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Tarih eğitimi gördü. 2005 yılında Klasik Arkeoloji dalında Trier Üniversitesi’nde doktora tezini tamamladıktan sonra Büyük Konstantine konulu uluslararası bir sergiye katkıda bulundu. 2006 yılından bu yana mimari ve sanat tarihçisi olarak Kıbrıs akademik kuruluşlarında çalışmaktadır. Uluslararası yazılı medyada yayınlanan Yunan ile Roma mimarisi, mimari dekorasyon ve seramikler, ve 19. ile 20. Yüzyıl Kıbrıs’ının lehçesi, modern ve çağdaş mimarisi ile ilgili eserleri onun araştırma ilgilerinin ürünleridir. Bugünlerde Karpaz yarımadasındaki eski kırsal alan Aphendrika’nın kültürel mirası üzerinde bir araştırma projesi yürütmektedir.

  1. marko.kiessel@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Lale Dilbaş

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü’nden mezun olduktan sonra ilk yüksek lisansını aynı alanda Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapmış, ikinci yüksek lisansını İngiltere’de University of Leeds, Bretton Hall College’de Güzel Sanatlar alanında tamamlamıştır. Doktorasını Türk Cam Kültürü, Çağdaş Cam Sanatı ve Eğitimi üzerine Edinburgh College of Art, Heriot-Watt University, İskoçya’da yapmıştır. Uzun süreli akademik kariyerinde yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi ve etkinlikte yer almıştır. Cam ve seramik malzeme ile ürettiği eserlerinin yanı sıra özellikle Güney Asya geleneksel çömlekçiliği ve seramik ocaklar konularına özel ilgi duymakta, bu konularda araştırmalar ve yayınlar yapmaktadır.

  1. lale.dilbas@arucad.edu.tr
 • Anthony Eddison

  Öğretim Görevlisi Antony Eddison

  Antony'nin yüksek eğitim alanında İngiltere ve dünyada 20 yılı aşkın öğretmenlik, yönetim ve liderlik deneyimi vardır ve birçok üniversitenin yenilikçi yüksek lisans programlarında danışman ve mümeyyiz olup, uygulamada mimarlık, tasarım ve ilgili yaratıcı endüstrilerde çalışmıştır.
  Danışmanlık ve araştırmaları, Design Thinking, FABLAB ve LEGO SERIOUS PLAYin uygulamasından ilham alan ve yaratıcılık ile
  yenilikçiliğin önünü açacak yeni yöntemler üzerinde odaklanmaktadır. Antony 1995 yılından beri sanal ve artırılmış gerçeklik sistemleri ve İngiltere'deki Teesside Üniversitesi'nin Virtual Environment Design Research Unit'in de başkanlığını yapmıştır. Sanal simulasyonlar alanında Avustralya'da silahlı kuvvetler ve otomotiv endüstrileri ile çalışmıştır.

  Yakın geçmişte Kıbrıs'taki ilk resmi FABLABı kurmuş, şu anda da bunun yöntem, uygulama ve ortamını Sanat ve Tasarım eğitim müfredatına entegre etmekte , toplumun genelinde yaratıcığı ve yenilikçiliği motive etmek ve desteklemekte, imeceli projelerde global FABLAB ve Maker Movement ile çalışmaktadır.

  Dijital teknolojilerin ve kültürel ve miras sektörlerinde uygulanmasında Antony'nin kayda değer bir deneyimi vardır ve dünyanın her yerinde arkeolojik kazılara düzenli olarak katılmakta ve bir çok uluslararası konferansda bu konuda sunumlar yapmaktadır.

  Antony, Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Akademisi'nde yüksek seviyede görevli ve Birleşik Krallık Kalite Garanti Ajansı'nın bir üyesi olup Yüksek Eğitimde uluslararası işbirlikleri ve ortaklıklar kurulması için düzenli olarak çaba sarf etmektedir.

  1. anthony.eddison@arucad.edu.tr
 • Tobia Repossi

  Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi Tobia Repossi

  Tobia Repossi, Politecnico di Milano’da Mimarlık, Kopenhag’da bulunan Kunstakademiets Arkiktskole'de de Ürün Tasarımı eğitimi gördü. Tencent, ZTE, Huawei, TCL gibi önde gelen pazar lideri Çin şirketlerinin yanı sıra Avrupa ve Amerikan markaları için de çalışmıştır.
  Mimarlık, iç mimarlık ve ürün tasarımı alanlarında yaklaşık yirmi yıllık tecrübesi olan bir mimardır.
  Mağazalar, satış noktası, oteller, sergileme salonları, ofislerin yanı sıra kapalı ile açık alanlar için ürünler ile mobilya, elekrikli aletler tasarlamıştır.
  Eserleri Compasso d’Oro, Design Index, Mediastars, Modern Deocration Award, A’Design Award ve Red Dot Award ödülleri kazanmış ve dergi ile gazetelerde yayınlanmıştır. DAC tarafından Elektornik Aletler alanında dünya genelinde 22. sırada , Dünya Tasarımcılar Listesinde Çin’de 40. sırada , dünyada ise 106. sırada gösterilmiştir.
  Politecnico di Milano ile IED’de (Avrupa Tasarım Enistitüsü) öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi İnovasyon Merkezi direktörüdür. Çin’deki tüm İtalyan profesyonelleri yeniden bir araya getiren ve İtalyan tasarım kültürünü tanıtan IDA’in (İtalyan Tasarım Derneği) kurucularındandır.
  ZonaUno Tasarım Ajansı, Shenzhen’de faaliyet gösteren TR&Ortakları ile tüm Avrupa’ya ürünler satan mukavva kartondan mobilyalar üreten Mobili in Cartone gibi başarılı tasarım ve iletişim şirketleri kurmuştur.

  1. tobia.repossi@arucad.edu.tr