Seramik

Seramik Bölümü, geleneksel üretim teknikleri ile çağdaş sanat üretimini birleştiren uzman bir program sunmaktadır. Bölümümüzün amacı atölye çalışmaları, malzeme kimyası ve geleneksel teknikleri öğretme konusunda pratik beceriler kazandırmak ve öğrencilerimize kendi orijinal eserlerini yaratma ve sunma konusunda olanak sağlamaktır.

Çok sayıda pratik tabanlı stüdyo ve atölye çalışmaları, öğrencinin yaratıcı düşüncesini geliştirmesine olanak sunarken görsel sanatlar, tarih, felsefe, psikoloji, mimarlık, tasarım ile teknolojinin buluştuğu ders ve seminerlerle üçlü bir bağ kurulmaktadır. Atölyeler, laboratuvar çalışmaları ve teorik derslerin tümü uzman öğretim üyeleri ve iyi eğitimli, deneyimli teknik uzmanlar tarafından yönetilmektedir.

AKADEMİK KADRO

 • Doç. Dr. Leman Kalay
  Bölüm Başkanı

  1981 yılında İzmir'de doğmuştur. 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü, Çinicilik ve Eski Çini Onarımları Anasanat Dalı'ndan bölüm birincisi, fakülte ikincisi olarak mezun olmuştur. Aynı üniversitenin Seramik ve Cam Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine başlayan Kalay, 2010 yılı Ocak ayında 'Seramik Yüzeylerde Kullanılan Baskı Teknikleri ve Uygulamaları' başlıklı tezi ile bu bölümden mezun olmuştur. 2008 yılı güz döneminde Erasmus öğrencisi olarak Vilnius Sanat Akademisi'nde eğitim görmüştür. 2010 yılı Mart ayında, Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Seramik Bölümü'nde, Sanatta Yeterlilik Eğitimine başlamış, 2013 Mart ayında 'Seramik Sanatında Minimalist Düzenlemeler' başlıklı tez çalışması ile eğitimini tamamlamıştır.
  2010-2013 yılları arasında, Ordu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik ve Cam Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Kişisel sergilerinin yansıra, yurtiçi ve yurtdışında birçok etkinliğe katılmış, ödüller almıştır. Sanatsal çalışmalarına ek olarak, ulusal ve uluslararası dergilerde yayınları da bulunmaktadır. 2013-2020 yılları arasında Güney Kore, Kyung Hee Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Seramik Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.

  1. leman.kalay@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Lale Dilbaş

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü’nden mezun olduktan sonra ilk yüksek lisansını aynı alanda Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapmış, ikinci yüksek lisansını İngiltere’de University of Leeds, Bretton Hall College’de Güzel Sanatlar alanında tamamlamıştır. Doktorasını Türk Cam Kültürü, Çağdaş Cam Sanatı ve Eğitimi üzerine Edinburgh College of Art, Heriot-Watt University, İskoçya’da yapmıştır. Uzun süreli akademik kariyerinde yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi ve etkinlikte yer almıştır. Cam ve seramik malzeme ile ürettiği eserlerinin yanı sıra özellikle Güney Asya geleneksel çömlekçiliği ve seramik ocaklar konularına özel ilgi duymakta, bu konularda araştırmalar ve yayınlar yapmaktadır.

  1. lale.dilbas@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Gülgün Elitez

  1. nazli.elitez@arucad.edu.tr
 • Öğr. Gör. Mümine Özdemirağ Yağlı

  1976 yılında Lefkoşa’da doğan Mümine Özdemirağ Yağlı, ilk ve orta öğrenimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra seramik eğitimi almak üzere 1993 yılında İzmir’e gitti. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun oldu. 1998-2003 yılları arasında Muğla’nın Marmaris ilçesinde oluşturduğu atölyesinde seramik hobi dersleri verdi, sergiler açtı ve çok sayıda artistik kent seramiği üretti. ‘Sanat ve Tasarım’ alanında doktora eğitimine devam eden Yağlı, 2009 yılından bu yana Çatalköy’de oluşturduğu atölyesinde artistik seramik çalışmalarını sürdürmektedir. 2017 yılından bu yana ARUCAD Sanat Fakültesi Seramik Bölümü’nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
  Çeşitli ulusal ve uluslararası sergi, sempozyum, workshop ve bienale katılan Yağlı’nın, ulusal ve uluslararası çeşitli koleksiyon ve müzelerde seramikleri bulunmaktadır.

  1. mumine.ozdemirag@arucad.edu.tr
 • Öğr. Gör. Emir Özkaya

  Emir Özkaya, sanat eğitimine Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nü kazanarak başladı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Özkaya, eğitimi süresince cam konusunda birçok farklı teknikleri deneyerek camın çeşitli disiplinlerinde eser üretti. Bu süre zarfında önemli etkinliklere ve sergilere katıldı ve cam alanında ünlü isimlerle çalıştı. 2015 yılında; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Glassprintist Çalıştayı’na katıldı, 9. ve 10. Uluslararası Muammer Çakı Öğrenci Seramik Yarışmasında sergileme aldı. Aynı yıl içerisinde, pedagojik formasyon eğitimini de tamamladı. Ardından Odunpazarı Belediyesi Sıcak Cam Atölyesi’nde cam sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Uluslararası cam festivallerinde sanatçı asistanlığı yaptı. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Cam Anasanat Dalı programında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sanatsal çalışmalarına aktif şekilde sıcak cam şekillendirme teknikleri ile devam etmektedir.

  1. emir.ozkaya@arucad.edu.tr
 • Öğr. Gör. Ecem Küpeli

  Ecem Küpeli, 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nden mezun oldu. 2019 yılında ise Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Cam Anasanat Dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sıcak cam üfleme, kalıpla şekillendirme, kuma döküm gibi eğitimlerle cam bilgisini pekiştirmiş; farklı tekniklerde sanatsal cam üretimlerinde bulunmuştur. Cam Ocağı'nda farklı cam sanatçılarından sıcak cam teknikleri alanında eğitimler almıştır. Ulusal alanda birçok sergi ve etkinliklere katılmasının yanı sıra, 10. Muammer Çakı Ulusal ve Uluslararası Seramik Yarışması'nda Ali Rıza Öztürk özel ödülü ve 2019 yılında Bazaart Projesi'nde Levent Sağol özel ödülünü kazanmıştır. 

  1. ecem.kupeli@arucad.edu.tr
 • Arş. Gör. Yılmaz Kastanbollu

  Lise eğitimini Atatürk Meslek Lisesi Seramik Bölümü’nde bitiren Kastanbollu, lisans eğitimini Kıbrıs’ta tamamlamıştır. Kastanbullu, şu an ARUCAD Seramik Bölümü’nde görev yapmaktadır.

  1. yilmaz.kastanbollu@arucad.edu.tr