Seramik

Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü, geleneksel üretim teknikleri ile çağdaş sanat üretimini birleştiren uzman bir program sunmaktadır. Bölümümüzün amacı atölye çalışmaları, malzeme kimyası ve geleneksel teknikleri öğretme konusunda pratik beceriler kazandırmak ve öğrencilerimize kendi orijinal eserlerini yaratma ve sunma konusunda olanak sağlamaktır.

Çok sayıda pratik tabanlı stüdyo ve atölye çalışmaları, öğrencinin yaratıcı düşüncesini geliştirmesine olanak sunarken görsel sanatlar, tarih, felsefe, psikoloji, mimarlık, tasarım ile teknolojinin buluştuğu ders ve seminerlerle üçlü bir bağ kurulmaktadır. Atölyeler, laboratuvar çalışmaları ve teorik derslerin tümü uzman öğretim üyeleri ve iyi eğitimli, deneyimli teknik uzmanlar tarafından yönetilmektedir.

AKADEMİK KADRO

 • Prof. Dr. Lale Dilbaş

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü’nden mezun olduktan sonra ilk yüksek lisansını aynı alanda Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapmış, ikinci yüksek lisansını İngiltere’de University of Leeds, Bretton Hall College’de Güzel Sanatlar alanında tamamlamıştır. Doktorasını Türk Cam Kültürü, Çağdaş Cam Sanatı ve Eğitimi üzerine Edinburgh College of Art, Heriot-Watt University, İskoçya’da yapmıştır. Uzun süreli akademik kariyerinde yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi ve etkinlikte yer almıştır. Cam ve seramik malzeme ile ürettiği eserlerinin yanı sıra özellikle Güney Asya geleneksel çömlekçiliği ve seramik ocaklar konularına özel ilgi duymakta, bu konularda araştırmalar ve yayınlar yapmaktadır.

  1. lale.dilbas@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. İ. Alp Çam

  1. alp.cam@arucad.edu.tr
 • Öğr. Gör. Emir Özkaya

  Emir Özkaya, sanat eğitimine Atatürk Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü’nü kazanarak başladı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Özkaya, eğitimi süresince cam konusunda birçok farklı teknikleri deneyerek camın çeşitli disiplinlerinde eser üretti. Bu süre zarfında önemli etkinliklere ve sergilere katıldı ve cam alanında ünlü isimlerle çalıştı. 2015 yılında; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Glassprintist Çalıştayı’na katıldı, 9. ve 10. Uluslararası Muammer Çakı Öğrenci Seramik Yarışmasında sergileme aldı. Aynı yıl içerisinde, pedagojik formasyon eğitimini de tamamladı. Ardından Odunpazarı Belediyesi Sıcak Cam Atölyesi’nde cam sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Uluslararası cam festivallerinde sanatçı asistanlığı yaptı. 2019 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde Cam Anasanat Dalı programında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sanatsal çalışmalarına aktif şekilde sıcak cam şekillendirme teknikleri ile devam etmektedir.

  1. emir.ozkaya@arucad.edu.tr
 • Öğr. Gör. Ecem Küpeli

  Ecem Küpeli, 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nden mezun oldu. 2019 yılında ise Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Cam Anasanat Dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sıcak cam üfleme, kalıpla şekillendirme, kuma döküm gibi eğitimlerle cam bilgisini pekiştirmiş; farklı tekniklerde sanatsal cam üretimlerinde bulunmuştur. Cam Ocağı'nda farklı cam sanatçılarından sıcak cam teknikleri alanında eğitimler almıştır. Ulusal alanda birçok sergi ve etkinliklere katılmasının yanı sıra, 10. Muammer Çakı Ulusal ve Uluslararası Seramik Yarışması'nda Ali Rıza Öztürk özel ödülü ve 2019 yılında Bazaart Projesi'nde Levent Sağol özel ödülünü kazanmıştır. 

  1. ecem.kupeli@arucad.edu.tr