Seramik ve Cam Tasarımı

Seramik ve Cam Tasarımı Bölümü, geleneksel üretim teknikleri ile çağdaş sanat üretimini birleştiren uzman bir program sunmaktadır. Bölümümüzün amacı atölye çalışmaları, malzeme kimyası ve geleneksel teknikleri öğretme konusunda pratik beceriler kazandırmak ve öğrencilerimize kendi orijinal eserlerini yaratma ve sunma konusunda olanak sağlamaktır.

Çok sayıda pratik tabanlı stüdyo ve atölye çalışmaları, öğrencinin yaratıcı düşüncesini geliştirmesine olanak sunarken görsel sanatlar, tarih, felsefe, psikoloji, mimarlık, tasarım ile teknolojinin buluştuğu ders ve seminerlerle üçlü bir bağ kurulmaktadır. Atölyeler, laboratuvar çalışmaları ve teorik derslerin tümü uzman öğretim üyeleri ve iyi eğitimli, deneyimli teknik uzmanlar tarafından yönetilmektedir.

AKADEMİK KADRO

 • Gulsen Bal

  Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Bal
  Bölüm Başkanı

  Gülsen Bal, Londra'da Lisans programı eğitimini zaman esaslı medya sanatı alanında tamamladıktan sonra, Central Saint Martins College of Art & Design’da Eleştirel Güzel Sanatlar alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamladı. Doktora çalışmasını, “öznenin üretimi” içinde ki değişken yapıların yaratıcı pratikler aracılığıyla incelenmesi ve bunun teorik bağlamları üstüne gerçekleştirdi.

  Küratör, sanat ve görsel kültür kuramcısı olan Bal, Viyana'da çok katmanlı bir isleyişe sahip olan Open Space - Zentrum für Kunstprojekte sanat merkezinin Direktörlüğü ve Proje & Program Başkanlığı'nı 2007 yılında üstlenerek bu görevde uzun yıllar çalıstı. Laureate uluslararası Üniversiteler ağının bir parçası olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyeliği yanında Bölüm Başkanlığı, Ders Programı ve Kurs Koordinatörü olarak 2013-2017 yılları arası görev yaptı. Aynı dönemde, Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü’nde Yüksek Lisans programında da ders verdi. Ayrıca, Viyana’da Technische Universität Wien’de görsel kültür çalışmaları üzerine 2008-2013 tarihlerinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

  Hem uluslararası hem de Türkiye'de çok sayıda sergi küratörlükleri yanında sanat fuarları ve bienallere iştirak etti; konuşmacı olarak çeşitli konferans ve panellere katıldı. Dergi ve kitaplarda yayınlanmış sayısız makalesi ve 15 kitap editörlüğü bulunmaktadır.

  Yayınlarıyla ilgili bazı linkler:

  Open Systems: READER: Tomorrow is not Promised!

  Review: Open Systems Reader

  Negation of Complicated Mirrors

  Open Space - what is possible in the political potentiality…

  1. gulsen.bal@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Lale Dilbaş

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü’nden mezun olduktan sonra ilk yüksek lisansını aynı alanda Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapmış, ikinci yüksek lisansını İngiltere’de University of Leeds, Bretton Hall College’de Güzel Sanatlar alanında tamamlamıştır. Doktorasını Türk Cam Kültürü, Çağdaş Cam Sanatı ve Eğitimi üzerine Edinburgh College of Art, Heriot-Watt University, İskoçya’da yapmıştır. Uzun süreli akademik kariyerinde yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi ve etkinlikte yer almıştır. Cam ve seramik malzeme ile ürettiği eserlerinin yanı sıra özellikle Güney Asya geleneksel çömlekçiliği ve seramik ocaklar konularına özel ilgi duymakta, bu konularda araştırmalar ve yayınlar yapmaktadır.

  1. lale.dilbas@arucad.edu.tr
 • Dr. Öğr. Üyesi İ. Alp Çam

  1. alp.cam@arucad.edu.tr
 • Öğr. Gör. Emir Özkaya

  1. emir.ozkaya@arucad.edu.tr
 • Öğr. Gör. Ecem Küpeli

  1. ecem.kupeli@arucad.edu.tr