Plastik Sanatlar

Plastik Sanatlar Bölümü; geleneksel sanat eğitimi teknikleri ile çağımızın sanat anlayışına uygun, yenilikçi yaklaşımları bir araya getiren uzman bir program sunmaktadır.

Plastik Sanatlar Bölümünün dört yıllık lisans programı; çağdaş sanat eğitimi bağlamında resim, baskı resim, heykel, cam ve seramik alanlarında uygulamalı disiplinler arası eğitim vermektedir. Uygulamalı alanlarda aldıkları eğitimin yanı sıra, alanları ile ilgili teorik eğitimleri de süreç boyunca devam etmektedir.

Plastik Sanatlar Bölümü programı; sanatsal uygulamaların, entelektüel ve eleştirel sorgulamanın bir parçası olarak geliştirmeye teşvik edildikleri bir programdır. Uygulamalı teknik eğitim, eleştirel düşünce ve sanat tarihsel perspektif bağlamı arasındaki üçlü bir bağ üzerine inşa edilmiştir.

Yine bu program bağlamında; uygulama odaklı sahip olduğumuz birçok stüdyo ve atölye ile yaratıcı düşünce için işbirlikçi stratejiler sunulmaktadır.  Güzel sanatlar, felsefe, psikoloji, tasarım, teknoloji ve doğal bilim dallarının bir araya geldikleri seminer ve derslerle desteklenmektedir.

Deneyimli öğretim kadrosu ve geniş stüdyo, atölye ve laboratuvar olanakları sayesinde öğrenciler, yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte elle tutulur bir fark yaratma şansını elde edeceklerdir.

ARUCAD Girne Yerleşkesi öğrencilerin profesyonel sanatçılar olarak kariyerlerini başlatabilmeleri için gerekli olan güven, deneyim ve beceriler ile donatıldıkları, eleştirel, açık ve araştırmacı düşünmeye teşvik edildikleri yaratıcı bir ortamdır.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Eser Keçeci
  Bölüm Başkanı

  1980'de Lefkoşa'da doğdu. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde tamamladı. Yüksek lisansını aynı üniversitede (2002-2003), "Seramik Uygulamalarıyla Düşüncenin Biçimlendirilmesinde Anlatım Dili Olarak Enstalasyon” isimli tez çalışmasıyla bitirdi. 2004 yılında, Sahne Sanatları ve Mimarlık Fakültelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. 2006’dan 2011 yılına dek Güzel Sanatlar Fakültesi'nde tam zamanlı ve 2011 yılından 2019’a İletişim Fakültesi'nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Aynı zamanda İletişim Fakültesinde, "İdeolojik Bir İletişim Aracı Olarak Grafitiler: 2012’den Günümüze Lefkoşa Sokaklarında LGBTİ Temalı Grafitiler” konu başlıklı Doktora tez çalışmalarını 2019 yılında tamamlamıştır.
  Sanat eğitimi, Grafitier ve kültür üzerine olan araştırma bulgularını birçok ulusal ve uluslararası konferanslarda sunmuş ve konuyla ilgili makaleleri yayınlanmıştır. Keçecinin şu anki araştırmaları; sanat eserlerinin gösterge bilimsel analizleri ve Queer teorileri kapsamında bulunmaktadır.
  Ulusal atölye çalışmalarının yanı sıra, Keçeci İngiltere, ABD, Meksika ve Bulgaristan'da çeşitli atölye çalışmalarına, sergilere ve sunumlara katılmıştır. 2005 yılında ilk solo sergisini Adana’da açmış ve bununla birlikte eserleri çeşitli ulusal ve uluslararası sergilerde sergilenmiştir. Keçeci şu derneklere üyedir: Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği, Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Derneği ve Güney Kıbrıs'taki Açık Stüdyolar Derneği.

  1. eser.kececi@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Turan Aksoy

  1964’de doğan M. Turan Aksoy lisansını Gazi Üniversitesi (1986), yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi (1989), doktorasını ise University of Central England’da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan sanatçı Almanya-Stuttgart Sanat Akademisi’nde de misafir öğretim üyeliği yapmıştır. Seçilmiş son Dönem Kişisel Sergileri: 2015 Bir Portre; Huzursuz, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2015 Yönetilebilir Cennet, Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul. 2013 Bir Portre; Huzursuz, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2011 Toz ve Telaş, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2010 Işıltılı Şey, Pi Sanat Galerisi, İstanbul

  1. turan.aksoy@arucad.edu.tr
 • Doç. Dr. Ceyda Alparslan Kuzu

  1981, Ankara doğumlu olan Ceyda Alparslan Kuzu; 2008 yılında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini, 2012 yılında ise Doktora eğitimini tamamlamıştır. Devlet ve vakıf üniversitelerinde görev almış, sanat odaklı bölümlerin kurucu öğretim üyeliklerini yapmıştır. Ulusal ve uluslararası sanatsal etkinlik katılımları, kişisel fotoğraf ve resim sergileri ve akademik yayınlarının yanısıra, sanat piyasası konulu ve sosyal içerikli çok sayıda bağımsız makalesi dergilerde yayınlanmıştır. ‘DAHA’dan DEHA’ya – Tasarım Tarihine Giriş’ ve ‘Bir Mirasın Yönetim Merkezi Olarak MÜZE’ adlı kitapların yazarıdır. T.C. Dışişleri Bakanlığı, OECD Fransa ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Performans Sanatı ile yakından ilgilenmekte olan Alparslan; Ankara’daki çok sayıda kurum, kulüp ve işletmenin iç mimari projelerine ve uygulamalarına imza atmıştır. Bazı TV film ve dizi projelerine senaryo ve sanat danışmanlıkları bulunmaktadır. Halen İstanbul Finans Zirvesi medya danışmanlığını yürütmekte ve son dönemde ağırlıklı olarak Uluslararası İlişkiler ve Sanat konulu çalışmalarını sürdürmektedir.

  1. ceyda.kuzu@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Raif Dimililer

  1979 yılında Ortaköy Lefkoşa’da doğdu. 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Satanlar Fakültesi Heykel Bölümünden mezun oldu. 2003 yılında Middlesex Üniversitesi ‘Fine Art’ bölümümden Yüksek Lisans derecesini aldı. Yakın Doğu Üniversitesinde ‘Sanat ve Tasarım’ Doktora programını 2018 yılında tamamladı. 2008-2020 tarihleri arasında Yakındoğu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümün de öğretim görevlisi olarak görev yaptı. Çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yaptı ve çok sayıda ulusal ve uluslararası sergilere katıldı. Birçok sanatsal organizasyonlarda aktif rol aldı.

  1. raif.dimililer@arucad.edu.tr