Plastik Sanatlar

Plastik Sanatlar Bölümü; geleneksel sanat eğitimi teknikleri ile çağımızın sanat anlayışına uygun, yenilikçi yaklaşımları bir araya getiren uzman bir program sunmaktadır.

Plastik Sanatlar bölümünün dört yıllık lisans programı; çağdaş sanat eğitimi bağlamında resim, baskı resim, heykel, cam ve seramik alanlarında uygulamalı disiplinler arası eğitim vermektedir. Uygulamalı alanlarda aldıkları eğitimin yanı sıra, alanları ile ilgili teorik eğitimleri de süreç boyunca devam etmektedir.

Plastik Sanatlar bölümü programı; sanatsal uygulamaların, entelektüel ve eleştirel sorgulamanın bir parçası olarak geliştirmeye teşvik edildikleri bir programdır. Uygulamalı teknik eğitim, eleştirel düşünce ve sanat tarihsel perspektif bağlamı arasındaki üçlü bir bağ üzerine inşa edilmiştir.

Yine bu program bağlamında; uygulama odaklı sahip olduğumuz birçok stüdyo ve atölye ile yaratıcı düşünce için işbirlikçi stratejiler sunulmaktadır.  Güzel sanatlar, felsefe, psikoloji, tasarım, teknoloji ve doğal bilim dallarının bir araya geldikleri seminer ve derslerle desteklenmektedir.

Deneyimli öğretim kadrosu ve geniş stüdyo, atölye ve laboratuvar olanakları sayesinde öğrenciler, yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte elle tutulur bir fark yaratma şansını elde edeceklerdir.

ARUCAD Girne Yerleşkesi öğrencilerin profesyonel sanatçılar olarak kariyerlerini başlatabilmeleri için gerekli olan güven, deneyim ve beceriler ile donatıldıkları, eleştirel, açık ve araştırmacı düşünmeye teşvik edildikleri yaratıcı bir ortamdır.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Ayşenur Ceren Asmaz
  Bölüm Başkanı

  Ayşenur Ceren Asmaz, lisans ve yüksek lisans derecesini cam alanında Anadolu Üniversitesi'nde, Sanatta Yeterlik derecesini seramik alanında Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Çeşitli sempozyum, bienal ve karma sergilerinin yanı sıra; “İnsanın kanadı; gayretidir” ve “Inner Monsters: Glass Edition” isimli iki kişisel cam sergisi; “Recipe for Disaster” isimli kişisel seramik sergisi; ayrıca “İki Nehir” isimli şiir kitabı için hazırladığı illüstrasyonlardan oluşan bir illüstrasyon sergisi bulunan sanatçının, biri heykel ikisi seramik alanında olmak üzere üç ödülü vardır. Sanatçının eserleri Güney Kore uluslararası Macsabal Müzesi ve Stieglitz Academy Uygulamalı Sanatlar Müzesi koleksiyonlarında eserleri yer almaktadır.

  1. ceren.asmaz@arucad.edu.tr
 • Turan Aksoy

  Prof. Dr. Turan Aksoy

  1964’de doğan M. Turan Aksoy lisansını Gazi Üniversitesi (1986), yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi (1989), doktorasını ise University of Central England’da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan sanatçı Almanya-Stuttgart Sanat Akademisi’nde de misafir öğretim üyeliği yapmıştır. Seçilmiş son Dönem Kişisel Sergileri: 2015 Bir Portre; Huzursuz, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2015 Yönetilebilir Cennet, Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul. 2013 Bir Portre; Huzursuz, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2011 Toz ve Telaş, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2010 Işıltılı Şey, Pi Sanat Galerisi, İstanbul

  1. turan.aksoy@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Tim Brennan

  Manchester School of Art (MSoA) Güzel Sanatlar Okulu Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tim Brennan, ARUCAD Sanat Fakültesi’ne misafir profesör olarak katıldı. Brennan, sanatsal işlerini ve performanslarını uluslararası alanda düzenli olarak sergileyen tanınmış bir sanatçıdır. Doktora çalışması, metodolojik anlamda kılavuzluğunu yaptığı yürüyüşler formuna odaklanarak bulunduğumuz yerin “mekân” ve “onun tarihi” ile olan ilişkimizi yeni yaratıcı süreçler üzerine yoğunlaşarak sorgulamaktadır.

  Sanatsal pratiği; mekân, yer, yazım, görüntü oluşturma, arşivleme, performans ve sanatçı yayınları aracılığıyla sanatın politikleşmiş alanlarını ilişkilendirmesinde yatmaktadır. Brennan, otuz yıldan fazladır uluslararası sergiler de yer aldı. Bu sergiler arasında, 50. ve 54. Venedik Bienali, Kanada’da “Interzone Performans Bienali” ve Londra’daki British Museum bulunmaktadır. Ayrıca, çok sayıda akademik dergilerde geniş kapsamlı makaleleri yayınladı. 2007’de İngiltere’nin Northern Arts Prize ödülüne aday gösterilerek finale kalmıştır.

  Brennan’ın sanat eğitimi peyzajına ciddi katkıları bulunmaktadır. 1990 yıllarında etkin bir sanat okulu Dartington’da Görsel Performans Lisans programını kurduktan sonra Londra’daki Goldsmiths Üniversitesi’nde Küratörlük Yüksek Lisans programını kurmuştur. 2000 yılından bu yana birçok yeni programın kuruculuğunu, eğitmenliğini ve bölüm başkanlığını yürüten Brennan, Sunderland Üniversitesi’nde yardımcı dekanlık yapmıştır. Ayrıca, Yeni Zellanda Massey Üniversitesi’nin Yaratıcı Sanatlar Okulunda da doktora öncesi eğitim programının direktörlüğünü üstlenmiştir.

  1. tim.brennan@arucad.edu.tr
 • Doç. Dr. Ceyda Alparslan Kuzu

  1981, Ankara doğumlu olan Ceyda Alparslan Kuzu; Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde (2008), Sanatta Yeterlilik eğitimini Gazi Üniversitesi’nde (2012) tamamlamıştır. Gazi Üniversitesi’nde Öğretim Elemanı olarak yürüttüğü çalışmaların ardından, K.T.O Karatay Üniversite’sinde Geleneksel Türk Sanatları ve Resim Bölümlerinin kurucu Öğretim Üyeliğini yapmıştır. Ulusal ve uluslararası sanatsal etkinlik katılımları, kişisel fotoğraf ve resim sergileri ve akademik yayınlarının yanı sıra, sanat piyasası konulu ve sosyal içerikli çok sayıda bağımsız makalesi Ekonometri, Ankara Life vb. dergilerde yayınlanmıştır. ‘DAHA’dan DEHA’ya – Tasarım Tarihine Giriş’ ve ‘Bir Mirasın Yönetim Merkezi Olarak MÜZE’ adlı kitapların yazarıdır. T.C. Dışişleri Bakanlığı, Derin Sanat Galerisi, OECD Fransa ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Performans Sanatı ile yakından ilgilenmekte olan Alparslan; Ankara’daki çok sayıda kurum, kulüp ve işletmenin iç mimari projelerine ve uygulamalarına imza atmıştır. Bazı TV film ve dizi projelerine senaryo ve sanat danışmanlıkları bulunmaktadır. Halen İstanbul Finans Zirvesi medya danışmanlığını yürütmekte ve son dönemde ağırlıklı olarak Uluslararası İlişkiler ve Sanat konulu çalışmalarını sürdürmektedir.

  1. ceyda.kuzu@arucad.edu.tr
 • Mümine Özdemirağ Yağlı

  Öğretim Görevlisi Mümine Özdemirağ Yağlı

  1998 yılında, Hacettepe Üniversitesi GSF Seramik Bölümü’nden mezun oldu. 2003 – 2005 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi aldı.

  1. mumine.ozdemirag@arucad.edu.tr