Film Tasarımı ve Yönetimi

Film Tasarımı ve Yönetimi

Film Tasarımı ve Yönetimi Bölümü, çok boyutlu ve değişken yaratım sürecini yenilikçi bir bakış açısıyla ele alacak şekilde tasarlanmıştır. Teorinin yanında uygulamanın önemi her aşamada göz önünde bulundurularak sinema üretim süreçlerinde deneyim sahibi akademisyenlerin yanı sıra deneyimli sinemacıların da etkinliklere, festivallere, yarışmalara, sempozyum ve konuşmalara ve öğrenci yapıtlarının değerlendirme jürilerine katılımlarıyla, öğrencilerin sinema alanındaki bilgi, beceri ve yetkinliklerine ilişkin başarıya ulaşmaları hedeflenmektedir. Ayrıca, program Kıbrıs’ın tarihinin ve zengin kültürel mirasının derlenmesi, kayıt altına alınması, estetik ve etik kaygılarla sanat yapıtlarına dönüştürülmesi amacından hareketle toplumsal ve kültürel ihtiyaçlara cevap vermek üzere hazırlanmıştır.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Emrah Öztürk
  Bölüm Başkanı

  10 Mart 1986, Güzelyurt’ta doğdu. 2008 yılında Radyo-Tv-Sinema Bölümü’nde lisans eğitimini alan Öztürk, Sunderland Üniversitesi’nde ‘Film ve Kültürel Çalışmalar’ adlı yüksek lisans programını 2010’da tamamladı. 2020’de ise doktora programını tamamladı.
  “Hayalet Sürücü 2: İntikam Ruhu” adlı Hollywood filminde Türk ekibi koordinatörlüğünde bulundu (2012). Kanal D’de “Evim Şahane” ve TV8‘de “Canım Doktor” adlı televizyon programlarında yardımcı yönetmenlik yaptı (2012-14). Sinematek ve Fil’m Hafızası adlı özel eğitim kurumlarında sinema dersleri verdi. 15. Altın Koza Film Festivali, 13. Boston Türk Filmleri Festivali ve Kıbrıs Uluslararası Kısa Film Festivali dâhil olmak üzere 9 festivalde dereceye giren 6 kısa filmi bulunmaktadır.
  2005 senesinde Süleyman Uluçamgil Şiir Ödülü’nü, 2012’de Tarık Dursun K. Hikâye Yarışması’nda Seçici Kurul Ödülü’nü kazanmıştır. Varlık, Kitap-lık, ve Notos gibi çeşitli dergilerde öyküleri yayımlanmıştır. Uçsuz adlı edebiyat – eleştiri dergisinin üç kurucusundan ve editöründen birisidirdir. Mayıs 2014’te “Limon Yağmuru”, Şubat 2017’de “Anlatamıyorum” adlı öykü kitapları Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkmıştır. Ayrıca Öyküler Sen Varsan Güzel (2015), Öyküden Çıktım Yola (2016) ve Geri Dön Hayat (2016) adlı kitaplarda öyküleri ve Türk Sinemasının 100 Unutulmaz Karakteri (2016) adlı sinema inceleme çalışmasında yazıları yayımlanmıştır. 2019’da Edgar Allan Poe’nun tüm öykü külliyatının ilk cildini çevirdi.

  1. emrah.ozturk@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Elnaz Nasehi

  Lisans eğitimini 2004 yılında Tehran Sanat Universitesi’nde ve lisansüstü eğitimini 2007 yılında dramatik edebiyat üzerine Tarbiat Modares Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra IRIB’de direktör, editör ve araştırmacı olarak ‘Gelecek’ isimli bir epizodik TV belgesel serisinde görev yapmıştır. 2010 yılında da ilk kitabı olan Bilgisayar Oyunları İçin Hikaye Anlatım Kılavuzu yayınlamıştır. 2018 yılında Kuzey Kıbrıs’ta olan Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde İletişim ve Medya alanında doktorasını tamamlamıştır. İlgi alanları arasında Neopatriarşik İran toplumu ve sineması, eleştirel kültür çalışmaları ve Orta Doğu çalışmaları ile film konularına disiplinlerarası ve feminist katkılarda bulunmak vardır.

  1. elnaz.nasehi@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. İbrahim Dalkılıç

  Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, yüksek lisansını İngiltere’nin Sunderland Üniversitesi’nde Televizyon, Film ve Medya Prodüksiyon üzerine yapan İbrahim Dalkılıç, uzun yıllar televizyon ve dijital medya sektöründe üst düzey yöneticilik yapmıştır. Sektördeki kariyeri sürerken, akademisyenliğe de devam edip, Girne Amerikan Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ders vermiştir. Doktorasını İletişim ve Medya Yönetimi üzerine tamamlamış, sinema-ideoloji, görsel kültür, yayıncılık ve dijital dönüşüm üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

  Fotoğrafçılık ve dünya tarihine özel ilgi duymaktadır.

  1. ibrahim.dalkilic@arucad.edu.tr
 • Öğr. Gör. Ali Azhari

  Ali Azhari, sinema yazarlığı/sinematografi alanında güzel sanatlar yüksek lisansına sahip İranlı bir sinemacı ve görüntü yönetmenidir. Yıllardır İran sinemasında profesyonel görüntü yönetmeni olarak çalışmaktadır.

  Azhari’nin araştırma alanı, interaktif ve post-sinema üzerine yoğunlaşmıştır.

  1. ali.azhari@arucad.edu.tr