Arkeoloji ve Sanat Tarihi

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, arkeoloji, sanat tarihi, görsel kültür, kültürel miras yönetimi ve müzecilik konularında yenilikçi teorik ve metodolojik uygulamalı yaklaşımları kullanarak çok disiplinli bir eğitim sunmayı hedeflemektedir. Bölümümüz kapsamlı ve disiplinlerarası bir yaklaşımla eğitim verirken başta sanat ve mimarlık tarihi olmak üzere, kültürel ve fiziksel antropoloji, tarih, filoloji, jeoloji, kimya ve diğer doğa bilimleri gibi çeşitli disiplinlerden de faydalanır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde arkeoloji ve sanat tarihi okumak, tarih öncesi, klasik, ortaçağ, erken modern ve Osmanlı toplumlarının geçmiş kültürlerini öğrenmek için olağanüstü bir fırsattır. Kıbrıs ağırlıklı ders programı, zengin kütüphanesi ve eski eser ile ören yerlerinin orijinal ortamı içinde pratiğe dönük arkeoloji ve sanat tarihi eğitimi almak bölümümüzü tercih eden öğrenciler için büyük bir ayrıcalık olacaktır.

Kariyer

Bölüm mezunları, müzeler, turizm şirketleri, reklam ve iletişim ajansları, kültür ve sanat vakıfları, kültür ve sanat birimleri olan şirketler ve yayıncılık faaliyetleri yürüten kurumlarda çalışabilecekleri gibi sanat eleştirmenliği ve sanat tarihi ile ilgili çeşitli alanlarda araştırma yapabilirler. Lisansüstü eğitimine devam eden mezunlar, kariyerlerini akademisyen olarak sürdürebilir.

AKADEMİK KADRO

 • Prof. Dr. Latife Summerer
  Bölüm Başkanı

  Prof. Dr. Lâtife Summerer, Ludwig-Maximilians Üniversitesi'nde (Münih/Almanya) Klasik Arkeoloji, Eskiçağ Tarihi ve Etnoloji öğrenimi gördü. 1996 yılında aynı üniversitede Klasik Arkeoloji alanında doktora yaptı ve 2005 yılında doçentlik tezini tamamladı. Almanya ve Türkiye'de öğretim üyesi olarak görev yaptı. Kuzey Anadolu Pompeiopolis antik kentinde 2006-2016 arasında arkeolojik kazılar yürüttü ve Afyonkarahisar sınırlarında kalan Kelainai/Apameia Kibotos'ta arkeolojik yüzey araştırmaları (2008-2011) gerçekleştirdi. Frigya bölgesinde yağmalanmış ve kısmen yurt dışına kaçırılmış duvarları resimlerle boyalı Tatarlı ahşap mezar odasının (MÖ 5 yy.) geri getirlmesini de kapsayan bir restorasyon projesini gerçekleştirdi ve tekrar ayağa kaldırılan bu mezar odasının 2010'da İstanbul'da sergilemesinin küratörlüğünü yaptı.

  “Kıbrıs’ın Kuzey Yüzü” Arkeoloji ve Sanat Tarihinde Yeni Çalışmalar (2016) adlı kitabın ortak editörlüğünü yaptı. ARUCAD bünyesinde 2019 da "Bölünmüş Kıbrıs'ta Kültürel Mirasın Kaydedilmesine, Korunmasına ve İncelenmesine Yönelik Yeni Yaklaşımlar: Sorunlar ve Fırsatlar" konferansı düzenledi.

  Şu anda Kültür Miras Teknik Komite çerçevesinde Panagia tis Kyras (Sazlıköy/Livadya, Karpaz) kırsal kilisesi üzerine bir koruma ve araştırma projesi gerçekleştirmektedir.

  1. latife.summerer@arucad.edu.tr
 • Doç. Dr. Ceyda Alparslan Kuzu

  1981, Ankara doğumlu olan Ceyda Alparslan Kuzu; 2008 yılında Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini, 2012 yılında ise Doktora eğitimini tamamlamıştır. Devlet ve vakıf üniversitelerinde görev almış, sanat odaklı bölümlerin kurucu öğretim üyeliklerini yapmıştır. Ulusal ve uluslararası sanatsal etkinlik katılımları, kişisel fotoğraf ve resim sergileri ve akademik yayınlarının yanısıra, sanat piyasası konulu ve sosyal içerikli çok sayıda bağımsız makalesi dergilerde yayınlanmıştır. ‘DAHA’dan DEHA’ya – Tasarım Tarihine Giriş’ ve ‘Bir Mirasın Yönetim Merkezi Olarak MÜZE’ adlı kitapların yazarıdır. T.C. Dışişleri Bakanlığı, OECD Fransa ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Performans Sanatı ile yakından ilgilenmekte olan Alparslan; Ankara’daki çok sayıda kurum, kulüp ve işletmenin iç mimari projelerine ve uygulamalarına imza atmıştır. Bazı TV film ve dizi projelerine senaryo ve sanat danışmanlıkları bulunmaktadır. Halen İstanbul Finans Zirvesi medya danışmanlığını yürütmekte ve son dönemde ağırlıklı olarak Uluslararası İlişkiler ve Sanat konulu çalışmalarını sürdürmektedir.

  1. ceyda.alparslan@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Paolo Cimadomo

  1. paolo.cimadomo@arucad.edu.tr