Yeni Medya ve İletişim

Günümüz medya şirketleri sadece bir gazetecinin, halkla ilişkilerin ya da reklam uygulayıcısının görevlerini yerine getirmekten öte, aynı zamanda dijital medya için görsel tasarım ve içerik üretme konusunda uzman olan iletişim ve medya profesyonelleri arıyorlar.

ARUCAD’daki Yeni Medya ve İletişim Bölümü, öğrencileri günümüzün medya ortamına hazırlamak için eşsiz bir konumdadır. Geleceğin iletişim uzmanları olacak öğrencilerimizin eleştirel düşünme ve yaratıcı yazından, etkileşimli medya ve dijital sanat becerilerine kadar geniş bir yelpazede bilgi ve yaratıcı düşünceye sahip olması beklenmektedir.

ARUCAD’da Yeni Medya ve İletişim Bölümü’nü tercih eden öğrenciler, gelişen iletişim sektöründeki yeni trendlerle tanışacak, çağdaş bir anlayışla geliştirdiğimiz pedagojik yöntemlere dayalı sınıf içi öğrenimi yerel ve küresel piyasa mekanizmalarıyla ilişkilendirebilecek ve iş yaşamları boyunca onlara rehberlik etmeyi hedefleyen eğitim anlayışımızdan kesinlikle memnun kalacaktır.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Çağdaş Öğüç
  Bölüm Başkanı

  Çağdaş Öğüç, 1989 yılında Girne’de doğdu. Kıbrıs’ın güneyinde bulunan Lefkoşa Üniversitesi, Grafik İletişimi Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamasının ardından 2014 yılında Radyo Televizyon Sinema Yüksek Lisans programında “İletişim Şekli Olarak Protest Müzik: Blues Örneği” adlı tezini yazarak mezun oldu.
  Öğüç, Ekim 2018’de Medya ve İletişim Çalışmaları Doktora programında “Gözetimin Toplumsal Meşruiyeti” konulu doktora tezini hazırlamış ve doktor unvanını almaya hak kazanmıştır. 2009 yılında Kıbrıs Postası İnternet Gazetesi’nde editör, 2012-14 yılları arasında ise Dijital Yayınlar Müdürü olarak görev yapan Öğüç, 2014-2019 yılları arasında Kıbrıs Gazetesi’nde Dijital Yayınlar Sorumlusu olarak görev yapmıştır.
  Çağdaş Öğüç, 2013 yılında Basın Emekçileri Sendikası (Basın – Sen) tarafından her yıl geleneksel olarak verilen ‘Kutlu Adalı Basın Ödülleri’nde Yeni Medya alanında ödül almaya hak kazanmıştır.

  1. cagdas.oguc@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Pınar E. Yayınoğlu

  1969, İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Kadıköy Kız Lisesi’nde, lisansını (1986-1990) Marmara Üniversitesi Basın-Yayın Yüksekokulu Gazetecilik ve Halkla İlişkiler programında tamamladı. Aynı üniversitenin Genel Gazetecilik programında yüksek lisans, Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği programında doktora yaptı. Reklam, turizm ve bilişim sektöründe bir süre çalıştıktan sonra, mezun olduğu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak akademik yaşamına başladı. Doktora sonrasında Maltepe Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi iletişim fakültelerinde akademik yaşamına devam etti. 2003 yılında Thames Valley University, 2005 yılında University of London King’s College ile University of Westminster’da misafir araştırmacı olarak bulundu. Lisans ve lisans üstü düzeyde olmak üzere iletişim bilimi, stratejik halkla ilişkiler yönetimi, marka iletişimi, araştırma yöntembilimi, medya endüstrisi ve medya yönetimi dersleri verdi. Akademik çalışmalarının yanı sıra Kocaeli ve İstanbul Üniversitesi’nde dekan yardımcılığı yaptı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi kadrosunda bulunduğu sırada, ‘stratejik yönetim ve iletişim’ üzerine çevrimiçi eğitim ile ilgili üç yıl süren bir AB Erasmus+ projesinde konsorsiyum yönetim kurulu üyesi ve araştırmacı olarak çalıştı. Projenin tamamlanmasını takiben 2018 yılında İstanbul Üniversitesi’nden emekli olarak Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanlığını üstlendi ve bu görevi bir yıl yürüttü. Halkla ilişkilerde araştırma, yerel yönetimlerde halkla ilişkiler, web iletişimi, kültürlerarası iletişim, marka iletişimi üzerine yayınlanmış kitapları, kitap bölümleri, makaleleri ve bildirileri bulunmaktadır. Çağdaş Türk Sanatının 40 Yılı temalı, Türkiye’nin tanınmış plastik sanatçıları ile gerçekleştirilmiş bir dizi sözlü tarih filminin de yapım koordinatörüdür. Mesleki ilgi alanı içinde, deniz gazeteciliğinin geliştirilmesi, endüstri 4.0 çağında iletişim eğitiminin dönüşümü ve yükseköğrenimde kampus dışı öğrenmenin gelişimi konuları yer almaktadır. Uzaktan eğitim ve yükseköğrenimde yeniden yapılanma (Bologna süreci) alanlarında akademik ve idari deneyim sahibidir. Macar coğrafyası, tarihi ve kültürüne özel ilgi duymakta ve ‘başlangıç seviyesinde Macarca’ sertifikası bulunmaktadır.

  1. pinar.yayinoglu@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Yunus Luckinger

  Luckinger, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı alanında lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra Tasarımcı olarak çalışmaya başladı. Olası dünyalar ve Video oyunlarına odaklanan İletişim ve Medya Çalışmaları alanında eğitimine devam ederken çeşitli şirketler için danışmanlık yapmaya devam etti ve üniversitede akademisyen olarak görev aldı.

  Ana ilgi alanı dijital video oyunları ve sanattır.

  1. yunus.luckinger@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Ömer Yetkinel

  1985'te Lefkoşa'da doğan Ömer Yetkinel, lisansını Doğu Akdeniz Üniversitesi, yüksek lisansını University of Greenwich'te tamamladıktan sonra, iletişim alanında Büyük Veri ve Kamusal Alanın Yapısal Dönüşümü konulu doktora tezini Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2012 yılından bu yana Kıbrıs'ta çeşitli üniversitelerde dijital iletişim, multimedya prodüksiyon, sosyal medya ve film yapımı dersleri vermiştir. Son yıllarda özellikle sosya medyada kişisel bilgi güvenliği ve microtargeting üzerine araştırmalar yapmaktadır.

  2010 yılında kurduğu yapım şirketinde (InMotion) ise prodüksiyon alanında birçok reklam filmi, müzik videosu, belgesel ve kısa filmde yönetmenlik, görüntü yönetmeliği ve editörlük yapmıştır. Ayrıca aynı dönemde Kıbrıs'ta yapılan yerel, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde profesyonel olarak siyasal iletişim danışmanlığı yapmıştır.

  İlgi alanları arasında sanal gerçeklik, yapay zeka ve görsel-işitsel çalışmalar vardır.

  1. omer.yetkinel@arucad.edu.tr
 • Öğretim Görevlisi Gökhan Güneyli

  Güneyli, 2011 yılında Bilgisayar Öğretim Ve Teknoloji Öğretmenliği Bölümünden mezun olmuştur. Eğitim Yönetimi ve Denetimi üzerine yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Doktorası ise İletişim ve Medya üzerine devam etmektedir.

  1. gokhan.guneyli@arucad.edu.tr