İletişim Tasarımı ve Yönetimi

İş ve sosyal yaşamda genel bir işlev niteliğinde olan iletişim, ürün ve hizmet üretimi, toplumsal birliktelik, fikirlerin yayılması, kişilerarası ilişkiler gibi yaşamsal süreçlerin gerçekleşmesini sağlamaktadır.

ARUCAD İletişim Tasarımı ve Yönetimi Bölümü sanat ve iletişim temelli tasarım ile iletişimin profesyonelce planlanması ve yönetimi temeline dayanan bütünleştirilmiş bir ders programı ile oluşturulmuştur. Bölüm öğrencileri eğitimleri boyunca, iş dünyası, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri gibi farklı sektörlerin kendine özgü hedef kitleleri için gerekli olan yaratıcı ve nitelikli iletişim içeriklerini, iletişim süreçlerini, kurumsal iletişim eylemlerini, kurumsal iletişim araç ve ortamlarını sanatsal bakış açısıyla birleştirerek tasarlamayı ve stratejik biçimde yönetmeyi öğreneceklerdir. Öğrenciler böylece, mesleğin akademik-bilimsel ve sanatsal-yaratıcı yönlerine eş düzeyde hakim olarak bütüncül beceri ve bilgiyle donatılmış şekilde mezun olacaklardır.

Kariyer

Bölüm mezunları, iletişim mesleğinin her iki boyutuna, başka bir deyişle; iletişimin sanatsal-tasarımsal yönü ile iletişimin yönetimsel yönüne aynı anda hakim iletişim profesyonelleri olarak iş dünyası, kamu kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinde kurumsal iletişim uzmanı unvanıyla çalışabileceklerdir.

AKADEMİK KADRO

 • Prof. Mehmet Korkmaz Alemdar
  Bölüm Başkanı

  1965 yılında Ankara Gazi Lisesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne bağlı Basın-Yayın Yüksek Okulu’ndan 1969 yılında mezun oldu. Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı bursu ile gittiği Fransa’da, Strasbourg Üniversitesi Avrupa Araştırmaları’nda yüksek lisansını (1972), iletişim bilimi programında doktorasını (1975) tamamladı.

  1976 yılında, o zamanki adı Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu olan Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesine asistan olan Alemdar, aynı fakültede, 1980 yılında doçent, 1990 yılında profesör oldu. 1992 yılında Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi kadrosuna katılan Alemdar, 2004-2009 yılları arasında ise Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanı olarak görev yaptı.

  Ekim 2010’da TBMM tarafından Radyo Televizyon Üst Kurulu Üyeliğine seçilerek bu görevi Temmuz 2011 tarihine kadar yürüttü. Alemdar ayrıca, UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkan Vekilliği (2004-2010) ve UNESCO Türkiye Millî Komisyonu İletişim İhtisas Komitesi Başkanlığı (2004-2010) görevlerinde de bulundu. Daha sonra, KKTC’de, birçok üniversitenin İletişim Fakültesi kadrolarında yer alarak lisans ve lisansüstü dersler vermeye devam etti.

  Korkmaz Alemdar'ın çalışma alanları, iletişim sosyolojisi, kuramları ve tarihi olmakla birlikte popüler kültür, basın tarihi, Türkiye'de gazetecilik ve gazeteciler, etik ve medya endüstrisinin işleyişi gibi konularda yazılmış kitap ve makaleleri bulunuyor.

  1. korkmaz.alemdar@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Sinan Arkın

  1981 yılında İstanbul’da doğan Sinan Arkın lisans eğitimini ABD’de The Johns Hopkins Üniversitesi’nde fizik ve astronomi üzerine tamamladıktan sonra yüksek lisansını İngiltere Imperial College London’da uygulamalı matematik alanından alır. Doktorasını ise yine aynı alanda ve aynı üniversiteden alır.

  Lisans, yüksek lisans ve doktora yaptığı üniversitelerin yanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde de araştırma görevlisi olarak deneyim kazanan Sinan Arkın daha sonra bu üniversitelerde öğretim elemanı olarak da görev yapmıştır.

  Arkın, birçok uluslararası projede yer alan Arkın, bilimsel makalelerini yetkin yayın organlarında yayınlamaya ve konferanslar vermeye devam ediyor. Aralarında UNESCO’nun da bulunduğu uluslararası saygın kurumlardan ödüle layık görülen Sinan Arkın ARUCAD’daki görevinin yanında bilimsel araştırmalarını da sürdürüyor.

  Sinan Arkın, ARUCAD Mütevelli Heyeti ve AREKAV Yönetim Kurulu Başkanıdır.


  1. sinan.arkin@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Aral Doğu

  1. aral.dogu@arucad.edu.tr