Görsel İletişim Tasarımı

 

Görsel İletişim Tasarımı Programımız, öğrencilerin görsel iletişim tasarımının rolünü, işlevlerini ve olanaklarını tam olarak anlamalarını sağlamak ve onları kendi çalışma alanlarında yenilikçi olmalarını sağlayacak yaratıcı becerilerle donatmak için tasarlanmıştır. Bu program, öğrencilerin dijital ve basılı dergiler, kitaplar, illüstrasyon, markalaşma ve görsel kimlik, tabela, uygulamalar, animasyon, web siteleri, fotoğraf ve film gibi çeşitli ve birbiriyle bağlantılı ortamlar aracılığıyla bir dizi sosyal, kültürel ve ticari bağlamda fikirleri ve bilgileri etkili bir şekilde paylaşmayı, iletişim kurmayı öğrendikleri çok disiplinli bir anlayışa sahiptir. Öğrenciler hem geleneksel hem de dijital yaratıcı teknikler konusunda uzmanlaşacak ve ayrıca tarihsel ve güncel sanat ve tasarım, göstergebilim ve sosyal ve kültürel çalışmalarda kapsamlı bir temel oluşturarak analitik becerilerini geliştireceklerdir.

AKADEMİK KADRO

 • Dr. Öğr. Üyesi Eser Keçeci
  Bölüm Başkanı

  1980'de Lefkoşa'da doğdu. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde tamamladı. Yüksek lisansını aynı üniversitede (2002-2003), "Seramik Uygulamalarıyla Düşüncenin Biçimlendirilmesinde Anlatım Dili Olarak Enstalasyon” isimli tez çalışmasıyla bitirdi. 2004 yılında, Sahne Sanatları ve Mimarlık Fakültelerinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. 2006’dan 2011 yılına dek Güzel Sanatlar Fakültesi'nde tam zamanlı ve 2011 yılından 2019’a İletişim Fakültesi'nde tam zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Aynı zamanda İletişim Fakültesinde, "İdeolojik Bir İletişim Aracı Olarak Grafitiler: 2012’den Günümüze Lefkoşa Sokaklarında LGBTİ Temalı Grafitiler” konu başlıklı Doktora tez çalışmalarını 2019 yılında tamamlamıştır.
  Sanat eğitimi, Grafitier ve kültür üzerine olan araştırma bulgularını birçok ulusal ve uluslararası konferanslarda sunmuş ve konuyla ilgili makaleleri yayınlanmıştır. Keçecinin şu anki araştırmaları; sanat eserlerinin gösterge bilimsel analizleri ve Queer teorileri kapsamında bulunmaktadır.
  Ulusal atölye çalışmalarının yanı sıra, Keçeci İngiltere, ABD, Meksika ve Bulgaristan'da çeşitli atölye çalışmalarına, sergilere ve sunumlara katılmıştır. 2005 yılında ilk solo sergisini Adana’da açmış ve bununla birlikte eserleri çeşitli ulusal ve uluslararası sergilerde sergilenmiştir. Keçeci şu derneklere üyedir: Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği, Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA), Kıbrıs Kâğıt Sanatçıları Derneği ve Güney Kıbrıs'taki Açık Stüdyolar Derneği.

  1. esra.kececi@arucad.edu.tr
 • Pervin Yiğit

  Dr. Öğr. Üyesi Pervin Yiğit

  1 Haziran 1983’de Lefkoşa’da doğdu. Lise eğitimini Türk Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra 1999’da üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. 2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden, 2005 yılında ise çift anadal yaptığı ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden lisans derecelerini aldı. Aynı yıl ODTÜ Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans programına başladı ve 2007 yılında yüksel lisans derecesini aldı. 2008 yılında Doktorasını yapmak için İngiltere’ye Sussex Üniversitesi’ne gitti. Burada “Intellectual History” alanında, “The political thought of John Brown: Religion, Reform and International Relations” başlıklı tezi ile 2013 yılında doktorasını tamamladı. Aynı yıl Kıbrıs’a dönerek, Yakın Doğu Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde yarı zamanlı olarak “Political Philosophy” ve “Political Psychology” dersleri verdi. 2014’de ise Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamış ve 3 yıl boyunca Felsefe ve Tarih bölümlerinde çeşitli dersler vermiştir. Bu süre zarfında Lefke Avrupa Üniversitesi’nde de yarı zamanlı olarak Antropoloji ve Eğitim Felsefesi dersleri veren Dr. Yiğit, 2017 yılında Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne çalışmaya başlamıştır. Araştırma konuları iletişim ve medya sosyolojisi, ahlak felsefesi, siyaset felsefesi ve sanat felsefesi olan Dr. Yiğit, aynı zamanda haftalık yayımlanan bir derginin yayın kurulu üyesidir ve düzenli olarak bu dergide yazıları yayımlanmaktadır.

  1. pervin.yigit@arucad.edu.tr
 • Dr. Öğr. Üyesi Sarvenaz Luckinger

  İran'da 2 yıl gazeteci olarak çalıştıktan sonra Hindistan’daki Delhi Üniversitesi'nden Fransızca dil alanında lisans almaya karar verdi. Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde Turizm ve Otelcilik alanında yüksek lisans yaptı. Bundan sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde iletişim okumaya devam etti. 2016 yılından beri Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak akademik kariyerine devam ediyor.
  Akademik ilgi alanları göstergebilim, reklam ve kültürel çalışmalardır.

  1. sarvenaz.luckinger@arucad.edu.tr
 • Korhan Akbaytogan

  Öğr. Gör. Korhan Akbaytogan

  Yaratıcı Grup Lideri, İllüstratör, Grafik Tasarımcı Kendisi 15 Ocak 1979 İstanbul doğumludur. 2002’de Marmara Üniversitesi GSF Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2006’da Yeditepe Üniversitesi GSF Plastik Sanatlar MFA Tezli Programı’nı tamamladı. Lowe Lintas, Index Interactive Multimedia, Feza Fırat Reklam ve Halkla İlişkiler Ajansları için Sanat Yönetmeni ve Dijital illüstratör olarak çalıştı. Mimar Sinan G.S.Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü ve Enformatik Yüksek Lisans; Bilgisayar Destekli Sanat ve Tasarım programlarında ders verdi. Adobe Eksperlik Sertifikası kazandı. Bilge Adam Akademi ve LaSalle Akademide, Yıldız Teknik Ü., Ankara Ü., Biyoteknoloji Enstitüsü, Boğaziçi Ü.- KOSGEB, Novartis, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı gibi farklı birçok üniversite ve kurumda ders verdi. 2018’e kadar Solutions Marka ve Tasarım Ajansında, Sanat Yönetmeni ve İllüstratör olarak çalıştı. Ambalaj tasarımı ve markalama alanında uzmanlaştı. Coca-Cola, Ülker, Unilever, Pınar, Eczacıbaşı, Algida, Nivea, Sanofi vb. markalar için tasarım yaptı. Ajans kariyerini Yaratıcı Grup Lideri olarak sonlandırdı. Şu anda ARUCAD için, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı olarak çalışmakta ve Doktora eğitimini sürdürmektedir. Aynı zamanda deneyimli bir Tüplü Dalış eğitmeni ve bir yogidir.

  1. korhan.akbaytogan@arucad.edu.tr