Film Tasarımı ve Yönetmenliği

Film Tasarımı ve Yönetmenliği

Film Tasarımı ve Yönetmenliği Bölümü, çok boyutlu ve değişken yaratım sürecini yenilikçi bir bakış açısıyla ele alacak şekilde tasarlanmıştır. Teorinin yanında uygulamanın önemi her aşamada göz önünde bulundurularak sinema üretim süreçlerinde deneyim sahibi akademisyenlerin yanı sıra deneyimli sinemacıların da etkinliklere, festivallere, yarışmalara, sempozyum ve konuşmalara ve öğrenci yapıtlarının değerlendirme jürilerine katılımlarıyla, öğrencilerin sinema alanındaki bilgi, beceri ve yetkinliklerine ilişkin başarıya ulaşmaları hedeflenmektedir. Ayrıca, program Kıbrıs’ın tarihinin ve zengin kültürel mirasının derlenmesi, kayıt altına alınması, estetik ve etik kaygılarla sanat yapıtlarına dönüştürülmesi amacından hareketle toplumsal ve kültürel ihtiyaçlara cevap vermek üzere hazırlanmıştır.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. İbrahim Dalkılıç

  Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, yüksek lisansını İngiltere’nin Sunderland Üniversitesi’nde Televizyon, Film ve Medya Prodüksiyon üzerine yapan İbrahim Dalkılıç, uzun yıllar televizyon ve dijital medya sektöründe üst düzey yöneticilik yapmıştır. Sektördeki kariyeri sürerken, akademisyenliğe de devam edip, Girne Amerikan Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ders vermiştir. Doktorasını İletişim ve Medya Yönetimi üzerine tamamlamış, sinema-ideoloji, görsel kültür, yayıncılık ve dijital dönüşüm üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

  Fotoğrafçılık ve dünya tarihine özel ilgi duymaktadır.

  1. ibrahim.dalkilic@arucad.edu.tr
 • Pervin Yiğit

  Yrd. Doç. Dr. Pervin Yiğit

  11 Haziran 1983’de Lefkoşa’da doğdu. Lise eğitimini Türk Maarif Koleji’nde tamamladıktan sonra 1999’da üniversite eğitimi için Ankara’ya gitti. 2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Felsefe Bölümü’nden, 2005 yılında ise çift anadal yaptığı ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nden lisans derecelerini aldı. Aynı yıl ODTÜ Felsefe Bölümü’nde yüksek lisans programına başladı ve 2007 yılında yüksel lisans derecesini aldı. 2008 yılında doktorasını yapmak için İngiltere’ye Sussex Üniversitesi’ne gitti. “Intellectual History” alanında, “The political thought of John Brown: Religion, Reform and International Relations” başlıklı tezi ile 2013 yılında doktorasını tamamladı. Aynı yıl Kıbrıs’a dönerek, Yakın Doğu Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde yarı zamanlı olarak “Political Philosophy” ve “Political Psychology” dersleri verdi. 2014’de ise Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tam zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmaya başlamış ve 3 yıl boyunca Felsefe ve Tarih bölümlerinde çeşitli dersler vermiştir. Bu süre zarfında Lefke Avrupa Üniversitesi’nde de yarı zamanlı olarak Antropoloji ve Eğitim Felsefesi dersleri veren Dr. Yiğit, 2017 yılında Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde çalışmaya başlamıştır. Araştırma konuları iletişim ve medya sosyolojisi, ahlak felsefesi, siyaset felsefesi ve sanat felsefesi olan Dr. Yiğit, aynı zamanda haftalık yayımlanan bir derginin yayın kurulu üyesidir ve düzenli olarak bu dergide yazıları yayımlanmaktadır.

  1. pervin.yigit@arucad.edu.tr
 • Ali Azhari

  Ali Azhari

  Ali Azhari, sinema yazarlığı/sinematografi alanında güzel sanatlar yüksek lisansına sahip İranlı sinemacı ve görüntü yönetmenidir. Yıllardır İran sinemasında profesyonel görüntü yönetmeni olarak çalışmaktadır.

  Azhari’nin araştırma alanı, interaktif ve post-sinema üzerine yoğunlaşmıştır.

  1. ali.azhari@arucad.edu.tr