Dijital Oyun Tasarımı

Küresel ölçekte hızlı bir büyüme göstermekte olan dijital oyun sektörü, yazılım geliştirme ağırlıklı görünmekle birlikte esasen bir eğlence medyası/mecrası olma niteliği ile görsel-işitsel içerik üretilmesini gerektirmektedir. Türkiye, bölge ve yakın coğrafyaların ülke nüfuslarının büyüklüğü, genç nüfus dinamizmi açısından değerlendirildiğinde, sektörün giderek artan üretim talebini karşılamak için dijital oyun tasarımcılarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır.

ARUCAD, bu programla dijital yerlilik olarak nitelendirilen ve dijital teknolojinin içine doğmuş nesli odağına almış ve bu neslin gelecekteki toplumsal konumunu da öngörerek bu alana eğilmiştir. Dijital Oyun Tasarımı programı, temelinde iletişim biliminin bulunduğu, tasarım ve sanat alanlarıyla zenginleştirilen bir eğitim alanı olmayı gerektirmesi bakımından ARUCAD’ın üniversite profili ve misyonuyla da desteklenmektedir. Bölüm öğrencileri, dijital toplum düzeninde önemli bir üretim ve tüketim ekosistemi olarak kabul edilen yaratıcı endüstriler kapsamında en hızlı yükseliş gösteren dijital oyun tasarımını tüm bileşenleriyle öğrenebilecekleri, yoğun uygulama içeren bir eğitimle mezun olacaklardır.

Kariyer
Bölüm mezunları dijital oyun sektöründe, alanlarında uzman bireylerin oluşturduğu oyun
geliştirme ekipleri içinde yaratıcı ve yönetici pozisyonlarda kariyer yapabileceklerdir. Bu
alanda oyun yazılımcısı, hikâye tasarımcısı, sanat yönetmeni, grafik tasarımcı, arayüz ve efekt
sanatçısı, ses ve görüntü uzmanı, içerik planlayıcı, karakter sanatçısı ve senarist olarak
çalışabileceklerdir.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Yunus Luckinger
  Bölüm Başkanı

  Luckinger, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı alanında lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra Tasarımcı olarak çalışmaya başladı. Olası dünyalar ve Video oyunlarına odaklanan İletişim ve Medya Çalışmaları alanında eğitimine devam ederken çeşitli şirketler için danışmanlık yapmaya devam etti ve üniversitede akademisyen olarak görev aldı.

  Ana ilgi alanı dijital video oyunları ve sanattır.

  1. yunus.luckinger@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Seyed Mehdi Nourani

  İran uyruklu olan Dr. Sayed Mehdi Nourani, Grafik Tasarım (Görsel İletişim Tasarımı) Bölümü’nde doktorasını yapmıştır. 1997 yılında grafik tasarım sanat okulundan mezun olmuş ve bunun üzerine lisansını sanat üzerine tamamlamıştır. daha sonra Görsel İletişim Tasarımı üzerine yüksek lisans, son olarak da 2012 yılında Mysore Üniversitesinden Doktorasını tamamlayıp mezun olmuştur. Şu anda Yardımcı Doçent Doktor olarak çalışmakta ve ayni zamanda geniş çaplı bir şirketin Yaratıcı Yönetmeni ve Marka Müdürlüğünü yapmaktadır. Kendisinin 20 yılı aşkın görsel iletişim tasarımı, markalaşma stratejisi, Marka Geliştirme, Çevresel Grafik Tasarım, İşaret Kullanımı ve Yön Bulma tasarımı, Dijital Medya Tasarımı, Etkileşimli/Yenlikçi tasarım, Yeni Medya Tasarımı, uygulamalar ve internet için UI/UX tasarımı, Kaligrafi / Tipografi ve Baskı Öncesi Üretim.

  Farklı iletişim tasarımı alanlarında yayınları ve kitabı bulunmaktadır. Ayrıca tasarım endüstrisi ve dünya çapında araştırma alanında çeşitli ödülleri bulunmaktadır.

  1. seyed.nourani@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Tomasz Zawadzki

  1. tomasz.zawadzki@arucad.edu.tr