Projeler

Aphendrika İnceleme Projesi

Proje yöneticisi: Marko Kiessel

Aphendrika semti çevresi bilim insanları tarafından, eski Yunanlı yazar Diodorus Siculus’un da 3. yüzyılın başlarında söz ettiği gibi, ‘Urania’ olarak tanımlanmıştır. Günümüze kadar olan süreçte ancak birkaç yayımlanmış çalışma Bizans ve Ortaçağ kiliselerinin, akropollerin ve kıyısal Klasik- Helen mezarlıklarının kalıntılarından söz etmektedir.

Bu projenin, nadiren araştırılan bu alana ışık tutacağı öngörülmektedir. Bu kültürel miras incelemesi süresince araştırma ekibi neolit dönemden 20.yy’a kadar olan zaman zarfındaki insan aktivitelerini yerden ve havadan gözlemlerle, ölçekli çizimlerle ve büyük/küçük 3 boyutlu tarayıcılarla inceleyip kayıt altına almış bulunmaktadır.

Bu Proje Kuzey Kıbrıs, Eski Eserler Dairesi 2016 izni dahilindedir.

Yayın:

  1. Kiessel, Hof- und Fassadengräber auf der Karpashalbinsel Zyperns? Bemerkungen zu Kammergräbern in der Flur “Spilious” nahe Aphendrika, ADALYA, XX, 2017, 135-156. (ISSN: 1301-2746).

Yakında çıkacak:

Kiessel, M., Saymanlier, A., Taluğ, M., The harbour of the ancient coastal settlement at the site ‘Aphendrika’ in the Karpas peninsula, Cyprus. Harbour facilities, harbor ‘design’ and trade of agricultural products.

 

Kiessel, M., A new Arcaic sanctuary in the Aphendrika area on the north coast of the Karpas peninsula of Cyprus.

Kiessel, M., Saymanlier, A., Mesda, Y., Rural Vernacular Architecture and Ancient Settlements: The Case of Aphendrika in the Karpas Peninsula of Cyprus.