Endüstriyel Tasarım

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi sanat merkezli bir üniversitenin içinde yer aldığı zaman elbette ki bir başka estetik akılla şekil alacaktır. Sanat ve tasarımın her alanında teorik ve pratik kazanımların elde edileceği bir üniversitede mimarlık eğitimi almak bir sanat dalı olan mimarlığın gerçek anlamda idrak edilmesi demektir. Mimarlığın yanında, İç Mimarlık, Endüstriyel Tasarım, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümleriyle üretime yönelik bir öğrenim modelini benimsemek üniversitemizin ilkeleri arasındadır. Öğrenim mekânlarıyla iç içe olacak olan tasarım ve üretim atölyeleri toplumun alanla ilgili gereksinimlerine de yanıt vermeyi hedefliyor.

Sanat, tasarım ve iletişim alanlarının geçişken niteliklerinden yararlanarak ülkenin bu alanlardaki standartlarını yukarıya çekmek, kültürel ve entelektüel yaşama da katkı koyacaktır. Kıbrıs adasında yer alan tek sanat odaklı bir tematik üniversite olmaktan öte, eğitimin yanında üretime de önem veren ve bu konuda altyapısını eksiksiz tamamlamayı kendine ödev bilen bir üniversitedir ARUCAD. Günümüz tasarım teknolojisinin gerekliliği göz önünde bulundurularak nicel bir yapılanmaya girerken yaratıcılık sınırlarını da genişletmek bu fakültenin ana hedefidir.

AKADEMİK KADRO

 • Prof. Dr. Marko Kiessel
  Bölüm Başkanı

  Marko Kiessel Trier, Köln ve Bologna üniversitelerinde Klasik Arkeoloji, Sanat Tarihi ve Tarih eğitimi gördü. 2005 yılında Klasik Arkeoloji dalında Trier Üniversitesi’nde doktora tezini tamamladıktan sonra Büyük Konstantine konulu uluslararası bir sergiye katkıda bulundu. 2006 yılından bu yana mimari ve sanat tarihçisi olarak Kıbrıs akademik kuruluşlarında çalışmaktadır. Uluslararası yazılı medyada yayınlanan Yunan ile Roma mimarisi, mimari dekorasyon ve seramikler, ve 19. ile 20. Yüzyıl Kıbrıs’ının lehçesi, modern ve çağdaş mimarisi ile ilgili eserleri onun araştırma ilgilerinin ürünleridir. Bugünlerde Karpaz yarımadasındaki eski kırsal alan Aphendrika’nın kültürel mirası üzerinde bir araştırma projesi yürütmektedir.

  1. marko.kiessel@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Lale Dilbaş

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik ve Cam Bölümü’nden mezun olduktan sonra ilk yüksek lisansını aynı alanda Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yapmış, ikinci yüksek lisansını İngiltere’de University of Leeds, Bretton Hall College’de Güzel Sanatlar alanında tamamlamıştır. Doktorasını Türk Cam Kültürü, Çağdaş Cam Sanatı ve Eğitimi üzerine Edinburgh College of Art, Heriot-Watt University, İskoçya’da yapmıştır. Uzun süreli akademik kariyerinde yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi ve etkinlikte yer almıştır. Cam ve seramik malzeme ile ürettiği eserlerinin yanı sıra özellikle Güney Asya geleneksel çömlekçiliği ve seramik ocaklar konularına özel ilgi duymakta, bu konularda araştırmalar ve yayınlar yapmaktadır.

  1. lale.dilbas@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Ayşenur Ceren Asmaz

  1987 doğumlu Ayşenur Ceren Asmaz; lisans ve yüksek lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü (2010) ve Güzel Sanatlar Enstitüsü Cam Anasanat Dalı (2013)’te tamamlamıştır. 2013 yılında Uludağ Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak atanmış, 2014-2018 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Seramik ve Cam Tasarımı Anasanat Dalı’nda Sanatta Yeterlik programı süresince bu kurumda görev yapmış ve 2018 yılında Sanatta Yeterlik programını tamamlamıştır. Çeşitli sempozyum, bienal ve karma sergilerinin yanı sıra; ‘İnsanın kanadı; gayretidir’ isimli bir kişisel sergisi bulunan sanatçının, biri heykel ikisi seramik alanında olmak üzere üç adet ödülü vardır. Güney Kore uluslararası Macsabal Müzesi ve Stieglitz Academy Uygulamalı Sanatlar Müzesi koleksiyonlarında eserleri yer almaktadır.

  1. ceren.asmaz@arucad.edu.tr
 • Öğretim Görevlisi Antony Eddison

  Antony'nin yüksek eğitim alanında İngiltere ve dünyada 20 yılı aşkın öğretmenlik, yönetim ve liderlik deneyimi vardır ve birçok üniversitenin yenilikçi yüksek lisans programlarında danışman ve mümeyyiz olup, uygulamada mimarlık, tasarım ve ilgili yaratıcı endüstrilerde çalışmıştır.
  Danışmanlık ve araştırmaları, Design Thinking, FABLAB ve LEGO SERIOUS PLAYin uygulamasından ilham alan ve yaratıcılık ile
  yenilikçiliğin önünü açacak yeni yöntemler üzerinde odaklanmaktadır. Antony 1995 yılından beri sanal ve artırılmış gerçeklik sistemleri ve İngiltere'deki Teesside Üniversitesi'nin Virtual Environment Design Research Unit'in de başkanlığını yapmıştır. Sanal simulasyonlar alanında Avustralya'da silahlı kuvvetler ve otomotiv endüstrileri ile çalışmıştır.

  Yakın geçmişte Kıbrıs'taki ilk resmi FABLABı kurmuş, şu anda da bunun yöntem, uygulama ve ortamını Sanat ve Tasarım eğitim müfredatına entegre etmekte , toplumun genelinde yaratıcığı ve yenilikçiliği motive etmek ve desteklemekte, imeceli projelerde global FABLAB ve Maker Movement ile çalışmaktadır.

  Dijital teknolojilerin ve kültürel ve miras sektörlerinde uygulanmasında Antony'nin kayda değer bir deneyimi vardır ve dünyanın her yerinde arkeolojik kazılara düzenli olarak katılmakta ve bir çok uluslararası konferansda bu konuda sunumlar yapmaktadır.

  Antony, Birleşik Krallık Yüksek Eğitim Akademisi'nde yüksek seviyede görevli ve Birleşik Krallık Kalite Garanti Ajansı'nın bir üyesi olup Yüksek Eğitimde uluslararası işbirlikleri ve ortaklıklar kurulması için düzenli olarak çaba sarf etmektedir.

  1. anthony.eddison@arucad.edu.tr
 • Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi Tobia Repossi

  Tobia Repossi, Politecnico di Milano’da Mimarlık, Kopenhag’da bulunan Kunstakademiets Arkiktskole'de de Ürün Tasarımı eğitimi gördü. Tencent, ZTE, Huawei, TCL gibi önde gelen pazar lideri Çin şirketlerinin yanı sıra Avrupa ve Amerikan markaları için de çalışmıştır.
  Mimarlık, iç mimarlık ve ürün tasarımı alanlarında yaklaşık yirmi yıllık tecrübesi olan bir mimardır.
  Mağazalar, satış noktası, oteller, sergileme salonları, ofislerin yanı sıra kapalı ile açık alanlar için ürünler ile mobilya, elekrikli aletler tasarlamıştır.
  Eserleri Compasso d’Oro, Design Index, Mediastars, Modern Deocration Award, A’Design Award ve Red Dot Award ödülleri kazanmış ve dergi ile gazetelerde yayınlanmıştır. DAC tarafından Elektornik Aletler alanında dünya genelinde 22. sırada , Dünya Tasarımcılar Listesinde Çin’de 40. sırada , dünyada ise 106. sırada gösterilmiştir.
  Politecnico di Milano ile IED’de (Avrupa Tasarım Enistitüsü) öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi İnovasyon Merkezi direktörüdür. Çin’deki tüm İtalyan profesyonelleri yeniden bir araya getiren ve İtalyan tasarım kültürünü tanıtan IDA’in (İtalyan Tasarım Derneği) kurucularındandır.
  ZonaUno Tasarım Ajansı, Shenzhen’de faaliyet gösteren TR&Ortakları ile tüm Avrupa’ya ürünler satan mukavva kartondan mobilyalar üreten Mobili in Cartone gibi başarılı tasarım ve iletişim şirketleri kurmuştur.

  1. tobia.repossi@arucad.edu.tr