Plastik Sanatlar

Plastik Sanatlar Bölümü; geleneksel sanat eğitimi teknikleri ile çağımızın sanat anlayışına uygun, yenilikçi yaklaşımları bir araya getiren uzman bir program sunmaktadır.

Plastik Sanatlar bölümünün dört yıllık lisans programı; çağdaş sanat eğitimi bağlamında resim, baskı resim, heykel, cam ve seramik alanlarında uygulamalı disiplinler arası eğitim vermektedir. Uygulamalı alanlarda aldıkları eğitimin yanı sıra, alanları ile ilgili teorik eğitimleri de süreç boyunca devam etmektedir.

Plastik Sanatlar bölümü programı; sanatsal uygulamaların, entelektüel ve eleştirel sorgulamanın bir parçası olarak geliştirmeye teşvik edildikleri bir programdır. Uygulamalı teknik eğitim, eleştirel düşünce ve sanat tarihsel perspektif bağlamı arasındaki üçlü bir bağ üzerine inşa edilmiştir. (Bu cümleyi bağ kelimesini daha az kullanarak nasıl yazabiliriz soralım.)

Yine bu program bağlamında; uygulama odaklı sahip olduğumuz birçok stüdyo ve atölye ile yaratıcı düşünce için işbirlikçi stratejiler sunulmaktadır.  Güzel sanatlar, felsefe, psikoloji, tasarım, teknoloji ve doğal bilim dallarının bir araya geldikleri seminer ve derslerle desteklenmektedir.

Deneyimli öğretim kadrosu ve geniş stüdyo, atölye ve laboratuvar olanakları sayesinde öğrenciler, yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte elle tutulur bir fark yaratma şansını elde edeceklerdir.

ARUCAD Girne Yerleşkesi öğrencilerin profesyonel sanatçılar olarak kariyerlerini başlatabilmeleri için gerekli olan güven, deneyim ve beceriler ile donatıldıkları, eleştirel, açık ve araştırmacı düşünmeye teşvik edildikleri yaratıcı bir ortamdır.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. Esra Plümer Bardak
  Bölüm Başkanı

  Plümer, Sanat Tarihi konulu doktora tezini 2012 yılında Nottingham Üniversitesi'nde tamamlamış ve o tarihten bu yana aralarında Lefke Avrupa Üniversitesi, Nottingham Üniversitesi, Courtauld Sanat Enistütüsü ve Girne Amerikan Üniversitesi'nin bulunduğu farklı kuruluşlarda ders vermiştir. EMAA gibi sanat odaklı sivil toplum örgütlerinde aktif bir üyedir ve işbirlikli projelerde kültürel yönetici ve küratör olarak bağımsız araştırmalar gerçekleştirmektedir. Son yayınları arasında "Unica Zum: Sanat, Yazmak ve Savaş Sonrası Sürealism" (IB Tauris, 2106) adlı monografik kitap ile "Öykü anlatmaktan diyaloğa? Kıbrıs Türk toplumunda var olan çağdaş görsel sanat hakkındaki konuşma şeklimiz ile ilgili düşünceler" adlı eseri vardır. "Kıbrıs'tan Çağdaş Sanat: Siyaset, kimlik ve kültürler arası sanatsal üretim" adlı kitabı IB Tauris Yayınevi tarafından 2019 yılında yayınlanacaktır.

  1. esra.plumer@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Turan Aksoy

  1964’de doğan M. Turan Aksoy lisansını Gazi Üniversitesi (1986), yüksek lisansını Hacettepe Üniversitesi (1989), doktorasını ise University of Central England’da tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapan sanatçı Almanya-Stuttgart Sanat Akademisi’nde de misafir öğretim üyeliği yapmıştır. Seçilmiş son Dönem Kişisel Sergileri: 2015 Bir Portre; Huzursuz, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2015 Yönetilebilir Cennet, Milli Reasürans Sanat Galerisi, İstanbul. 2013 Bir Portre; Huzursuz, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2011 Toz ve Telaş, Pi Sanat Galerisi, İstanbul. 2010 Işıltılı Şey, Pi Sanat Galerisi, İstanbul

  1. turan.aksoy@arucad.edu.tr
 • Doç. Dr. Mustafa Akkaya

  1976 yılında Ankara-Türkiye’de doğdu. 2000 yılında lisans eğitimini tamamlamış ve 2001 yılında akademik personel olarak göreve başlamıştır. Sanatta yeterliğini 2012’de tamamlamıştır. İkisi yurt dışında olmak üzere 5 kişisel sergi açan sanatçı, 13 kez Uluslararası Uygulamalı Heykel Sempozyumlarına katılmıştır. Birçok uluslararası ve ulusal karma sanat etkinliklerine katılan sanatçının birçok özel koleksiyonlarda yapıtları bulunmaktadır. Geleneksel heykel eğitimi ve eğitmenliği dışında; animatronik, animatronik kodlama, video editing, 3d organik ve inorganik tasarım, 3D scanning, 3D printing process ve 3D printing post-production konularında eğitimci ve uzmandır. Dünyanın en büyük 3D Printer firması olan Ultimaker’ın profil geliştiricileri arasındadır ve Ultimaker 3 Dünya ile eşzamanlı Türkiye Lansmanı’nı yapan 4 tasarımcı arasındadır.

  1. mustafa.akkaya@arucad.edu.tr
 • Öğretim Görevlisi Aslı Bolayır (Sanatçı)

  Fransa’da Marsilya Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden mezun olan Aslı Bolayır yurt içi ve yurt dışı birçok kişisel ve kolektif sergide yer almıştır. Çalışmaları özel ve kamusal koleksiyonlarda bulunmaktadır. Ayrıca Expressice Arts atölyelerini Kıbrıs ve İspanya’da devam ettirmektedir.

  1. asli.bolayir@arucad.edu.tr
 • Öğretim Görevlisi Mümine Özdemirağ Yağlı

  1998 yılında, Hacettepe Üniversitesi GSF Seramik Bölümü’nden mezun oldu. 2003 – 2005 yılları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi aldı.

  1. mumine.ozdemirag@arucad.edu.tr