Görsel İletişim Tasarımı

Görsel İletişim Tasarımı Programımız, öğrencilerin görsel iletişim tasarımının rolünü, işlevlerini ve olanaklarını tam olarak anlamalarını sağlamak ve onları kendi çalışma alanlarında yenilikçi olmalarını sağlayacak yaratıcı becerilerle donatmak için tasarlanmıştır. Bu program, öğrencilerin dijital ve basılı dergiler, kitaplar, illüstrasyon, markalaşma ve görsel kimlik, tabela, uygulamalar, animasyon, web siteleri, fotoğraf ve film gibi çeşitli ve birbiriyle bağlantılı ortamlar aracılığıyla bir dizi sosyal, kültürel ve ticari bağlamda fikirleri ve bilgileri etkili bir şekilde paylaşmayı, iletişim kurmayı öğrendikleri çok disiplinli bir anlayışa sahiptir. Öğrenciler hem geleneksel hem de dijital yaratıcı teknikler konusunda uzmanlaşacak ve ayrıca tarihsel ve güncel sanat ve tasarım, göstergebilim ve sosyal ve kültürel çalışmalarda kapsamlı bir temel oluşturarak analitik becerilerini geliştireceklerdir.

AKADEMİK KADRO

 • Yrd. Doç. Dr. İbrahim Dalkılıç
  Bölüm Başkanı

  Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, yüksek lisansını İngiltere’nin Sunderland Üniversitesi’nde Televizyon, Film ve Medya Prodüksiyon üzerine yapan İbrahim Dalkılıç, uzun yıllar televizyon ve dijital medya sektöründe üst düzey yöneticilik yapmıştır. Sektördeki kariyeri sürerken, akademisyenliğe de devam edip, Girne Amerikan Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ders vermiştir. Doktorasını İletişim ve Medya Yönetimi üzerine tamamlamış, sinema-ideoloji, görsel kültür, yayıncılık ve dijital dönüşüm üzerine çalışmalarına devam etmektedir.
  Fotoğrafçılık ve dünya tarihine özel ilgi duymaktadır.

  1. ibrahim.dalkilic@arucad.edu.tr
 • Doç. Dr. Alev Adil (Görsel Sanatçı, Şair)

  Dr. Alev Adil şair, performans sanatçısı ve akademisyendir. Fotoğraf çalışmaları, multimedya performansları ve film-şiirleri dergilerde yayımlanmış, kitap kapağı olarak kullanılmış, Tate Britain ve Londra'daki British Müzesi’nin yanı sıra, Azerbaycan, Bangladeş ve Kıbrıs'tan Zürih'e kadar uzanan uluslararası galerilerde sergilenmiş ve sahnelenmiştir.

  Aynı zamanda bir edebiyat eleştirmeni de olan Alev Adil, halen The Times Edebiyat Eki için eleştirmenlik yapıyor. “İngiltere'de “Türk edebiyatını tanıtmak için ortak bir ethos çerçevesinde çalışan eleştirmenlerden oluşan küçük çevreden” birisi olmanın yanı sıra “Türk edebiyatının İngilizce çevirileri üzerine de incelikli yorumlar” sağlıyor (Tekgül ve Akbatur, 2013, 46). Uluslararası uzmanlığının bir takdiri olarak İngiliz PEN Yazarları Tercüme Komitesi'nde yer almaktadır. Ayrıca İngiliz PEN Cezaevindeki Yazarlar Komitesi’nde de üye ve danışman olarak görev yapmıştır.

  Adil, London School of Economics’in Felsefe Bölümü’nü bitirmiş, Kültürel Çalışmalar alanında Yüksek Lisans yapmış ve Londra'daki Central Saint Martin, University of the Arts'tan multimedya poetikası alanında doktora derecesine sahiptir. Lisans eğitiminden Doktoraya kadar uzanan geniş bir yelpazede Görsel Kültür, Film, Edebiyat ve Yaratıcı Yazarlık dersleri verme konusunda İngiltere'deki üniversitelerin yanı sıra, misafir öğretim görevlisi olarak Yunanistan, Hollanda, Trinidad ve Hindistan'da da oldukça kapsamlı bir deneyime sahiptir. Akademik yayınları diasporal ve postkolonyal hafıza, sinema, edebiyat ve sanat üzerine araştırmaları içermektedir.

  Araştırma Alanları: Sinema, Multimedya Poetikası, Bellek Çalışmaları, Postkolonyal Çalışmalar.

  1. alev.adil@arucad.edu.tr
 • Yrd. Doç. Dr. Ömer Yetkinel

  1985'te Lefkoşa'da doğan Ömer Yetkinel, lisansını Doğu Akdeniz Üniversitesi, yüksek lisansını University of Greenwich'te tamamladıktan sonra, iletişim alanında Büyük Veri ve Kamusal Alanın Yapısal Dönüşümü konulu doktora tezini Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2012 yılından bu yana Kıbrıs'ta çeşitli üniversitelerde dijital iletişim, multimedya prodüksiyon, sosyal medya ve film yapımı dersleri vermiştir. Son yıllarda özellikle sosya medyada kişisel bilgi güvenliği ve microtargeting üzerine araştırmalar yapmaktadır.

  2010 yılında kurduğu yapım şirketinde (InMotion) ise prodüksiyon alanında birçok reklam filmi, müzik videosu, belgesel ve kısa filmde yönetmenlik, görüntü yönetmeliği ve editörlük yapmıştır. Ayrıca aynı dönemde Kıbrıs'ta yapılan yerel, Cumhurbaşkanlığı ve Meclis seçimlerinde profesyonel olarak siyasal iletişim danışmanlığı yapmıştır.

  İlgi alanları arasında sanal gerçeklik, yapay zeka ve görsel-işitsel çalışmalar vardır.

  1. omer.yetkinel@arucad.edu.tr
 • Öğretim Görevlisi Anastasia Artyukhova Sekmen

  Anastasia Artyukhova Sekmen, Uygulamalı Sanat Bölümü’nden mezun oldu (Moskova, Rusya). İç mimari üzerine lisans eğitimini tamamladıktan sonra, hem iç mimari hem de görsel iletişim ve tasarım alanlarında yüksek lisans derecesi aldı. İlgi ve uzmanlık alanları arasında mat boyama tekniğiyle illüstrasyon, fotoğraf manipülasyonu ve grafik tasarım yer almaktadır. Renk üzerine, özellikle de psiko-fizyolojik etkileri ve görsel yönleri üzerine araştırmalar yaptı. 2012 yılında üniversitede öğretmenlik yapmaya başlayan Anastasia, aynı zamanda grafik tasarım ve iletişim alanlarında da serbest/yarı zamanlı çalışmaktadır. Verdiği dersler arasında temel tasarım, tasarım tarihi, eskiz teknikleri, oyuncak tasarımı, mat resme giriş ve disiplinler arası tasarım stüdyosu yer almaktadır.

 • Öğretim Görevlisi Korhan Akbaytogan

  Yaratıcı Grup Lideri, İllüstratör, Grafik Tasarımcı
  Kendisi 15 Ocak 1979 İstanbul doğumludur. 2002’de Marmara Üniversitesi GSF Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2006’da Yeditepe Üniversitesi GSF Plastik Sanatlar MFA Tezli Programı’nı tamamladı.
  Lowe Lintas, Index Interactive Multimedia, Feza Fırat Reklam ve Halkla İlişkiler Ajansları için Sanat Yönetmeni ve Dijital illüstratör olarak çalıştı.
  Mimar Sinan G.S.Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü ve Enformatik Yüksek Lisans; Bilgisayar Destekli Sanat ve Tasarım programlarında ders verdi. Adobe Eksperlik Sertifikası kazandı.
  Bilge Adam Akademi ve LaSalle Akademide, Yıldız Teknik
  Ü., Ankara Ü., Biyoteknoloji Enstitüsü, Boğaziçi Ü.- KOSGEB, Novartis, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı gibi farklı birçok üniversite ve kurumda ders verdi.
  2018’e kadar Solutions Marka ve Tasarım Ajansında, Sanat Yönetmeni ve İllüstratör olarak çalıştı. Ambalaj tasarımı ve markalama alanında uzmanlaştı. Coca-Cola, Ülker, Unilever, Pınar, Eczacıbaşı, Algida, Nivea, Sanofi vb. markalar için tasarım yaptı. Ajans kariyerini Yaratıcı Grup Lideri olarak sonlandırdı.
  Şu anda ARUCAD için, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı olarak çalışmakta ve Doktora eğitimini sürdürmektedir.
  Aynı zamanda deneyimli bir Tüplü Dalış eğitmeni ve bir yogidir.

 • Öğretim Görevlisi Rozhano Azimi Hashemi (Fotoğrafçı/Grafik Tasarımcısı)

  Rozhano Azimi Hashemi, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde (Kıbrıs) görsel sanat ve görsel iletişim alanlarında lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. İlgi ve uzmanlık alanları iletişim tasarımı, sinema, medya çalışmaları ve fotoğrafçılıktır. Fotoğraf çekmeye 18 yaşında başladı ve İran’da fotoğraf sergileri açtı. Rozhano 2012 yılında, bir yandan yüksek lisans eğitimine devam ederken bir yandan da serbest tasarımcı olarak çalışmaya başladı ve mezun olduktan sonra DAÜ Yayınevi'nde grafik tasarımcı olarak çalıştı. İletişim ve medya çalışmaları alanındaki yüksek öğrenimini 2014 yılında tamamlayan Rozhano şu sıralar sinemada görsel semiyoloji ve görsel retorik üzerine doktora yapıyor.

  1. rozhano.azimihashemi@arucad.edu.tr