Görsel İletişim Tasarımı

 

Görsel İletişim Tasarımı Programımız, öğrencilerin görsel iletişim tasarımının rolünü, işlevlerini ve olanaklarını tam olarak anlamalarını sağlamak ve onları kendi çalışma alanlarında yenilikçi olmalarını sağlayacak yaratıcı becerilerle donatmak için tasarlanmıştır. Bu program, öğrencilerin dijital ve basılı dergiler, kitaplar, illüstrasyon, markalaşma ve görsel kimlik, tabela, uygulamalar, animasyon, web siteleri, fotoğraf ve film gibi çeşitli ve birbiriyle bağlantılı ortamlar aracılığıyla bir dizi sosyal, kültürel ve ticari bağlamda fikirleri ve bilgileri etkili bir şekilde paylaşmayı, iletişim kurmayı öğrendikleri çok disiplinli bir anlayışa sahiptir. Öğrenciler hem geleneksel hem de dijital yaratıcı teknikler konusunda uzmanlaşacak ve ayrıca tarihsel ve güncel sanat ve tasarım, göstergebilim ve sosyal ve kültürel çalışmalarda kapsamlı bir temel oluşturarak analitik becerilerini geliştireceklerdir.

AKADEMİK KADRO

 • 7J5A4887

  Yrd. Doç. Dr. İbrahim Dalkılıç
  Bölüm Başkanı

  Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, yüksek lisansını İngiltere’nin Sunderland Üniversitesi’nde Televizyon, Film ve Medya Prodüksiyon üzerine yapan İbrahim Dalkılıç, uzun yıllar televizyon ve dijital medya sektöründe üst düzey yöneticilik yapmıştır. Sektördeki kariyeri sürerken, akademisyenliğe de devam edip, Girne Amerikan Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde ders vermiştir. Doktorasını İletişim ve Medya Yönetimi üzerine tamamlamış, sinema-ideoloji, görsel kültür, yayıncılık ve dijital dönüşüm üzerine çalışmalarına devam etmektedir.
  Fotoğrafçılık ve dünya tarihine özel ilgi duymaktadır.

  1. ibrahim.dalkilic@arucad.edu.tr
 • Prof. Dr. Uğur Yozgat

  Uğur Yozgat Arkın Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım Üniversitesi’nde Yönetim Profesörü ve Rektör Yardımcısıdır. İlgi duyduğu araştırma konuları arasında stratejik yönetim, bilgi sistemleri yönetimi, iletişim, müşteri ilişkileri yönetimi ve karar vermek vardır. Ulusal, uluslararası ve SSCI dergileri ile konferans tutanaklarında yayınlanan birçok tebliği vardır ve birçoğunun danışma kurullarında da görev yapmaktadır. 2013 yılında Türk Toplum Bilimleri Akademisi tarafından ödüllendirilmiştir. Birçok araştırma tebliği konferanslarda en iyi tebliğ ödülüne layık görülmüştür.

  1. ugur.yozgat@arucad.edu.tr
 • Alev Adil

  Doç. Dr. Alev Adil

  Dr. Alev Adil şair, performans sanatçısı ve akademisyendir. Fotoğraf çalışmaları, multimedya performansları ve film-şiirleri dergilerde yayımlanmış, kitap kapağı olarak kullanılmış, Tate Britain ve Londra'daki British Müzesi’nin yanı sıra, Azerbaycan, Bangladeş ve Kıbrıs'tan Zürih'e kadar uzanan uluslararası galerilerde sergilenmiş ve sahnelenmiştir.

  Aynı zamanda bir edebiyat eleştirmeni de olan Alev Adil, halen The Times Edebiyat Eki için eleştirmenlik yapıyor. “İngiltere'de “Türk edebiyatını tanıtmak için ortak bir ethos çerçevesinde çalışan eleştirmenlerden oluşan küçük çevreden” birisi olmanın yanı sıra “Türk edebiyatının İngilizce çevirileri üzerine de incelikli yorumlar” sağlıyor (Tekgül ve Akbatur, 2013, 46). Uluslararası uzmanlığının bir takdiri olarak İngiliz PEN Yazarları Tercüme Komitesi'nde yer almaktadır. Ayrıca İngiliz PEN Cezaevindeki Yazarlar Komitesi’nde de üye ve danışman olarak görev yapmıştır.

  Adil, London School of Economics’in Felsefe Bölümü’nü bitirmiş, Kültürel Çalışmalar alanında Yüksek Lisans yapmış ve Londra'daki Central Saint Martin, University of the Arts'tan multimedya poetikası alanında doktora derecesine sahiptir. Lisans eğitiminden Doktoraya kadar uzanan geniş bir yelpazede Görsel Kültür, Film, Edebiyat ve Yaratıcı Yazarlık dersleri verme konusunda İngiltere'deki üniversitelerin yanı sıra, misafir öğretim görevlisi olarak Yunanistan, Hollanda, Trinidad ve Hindistan'da da oldukça kapsamlı bir deneyime sahiptir. Akademik yayınları diasporal ve postkolonyal hafıza, sinema, edebiyat ve sanat üzerine araştırmaları içermektedir.

  Araştırma Alanları: Sinema, Multimedya Poetikası, Bellek Çalışmaları, Postkolonyal Çalışmalar.

  1. alev.adil@arucad.edu.tr
 • Korhan Akbaytogan

  Öğretim Görevlisi Korhan Akbaytogan

  Yaratıcı Grup Lideri, İllüstratör, Grafik Tasarımcı
  Kendisi 15 Ocak 1979 İstanbul doğumludur. 2002’de Marmara Üniversitesi GSF Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2006’da Yeditepe Üniversitesi GSF Plastik Sanatlar MFA Tezli Programı’nı tamamladı.
  Lowe Lintas, Index Interactive Multimedia, Feza Fırat Reklam ve Halkla İlişkiler Ajansları için Sanat Yönetmeni ve Dijital illüstratör olarak çalıştı.
  Mimar Sinan G.S.Üniversitesi, Grafik Tasarım Bölümü ve Enformatik Yüksek Lisans; Bilgisayar Destekli Sanat ve Tasarım programlarında ders verdi. Adobe Eksperlik Sertifikası kazandı.
  Bilge Adam Akademi ve LaSalle Akademide, Yıldız Teknik
  Ü., Ankara Ü., Biyoteknoloji Enstitüsü, Boğaziçi Ü.- KOSGEB, Novartis, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı gibi farklı birçok üniversite ve kurumda ders verdi.
  2018’e kadar Solutions Marka ve Tasarım Ajansında, Sanat Yönetmeni ve İllüstratör olarak çalıştı. Ambalaj tasarımı ve markalama alanında uzmanlaştı. Coca-Cola, Ülker, Unilever, Pınar, Eczacıbaşı, Algida, Nivea, Sanofi vb. markalar için tasarım yaptı. Ajans kariyerini Yaratıcı Grup Lideri olarak sonlandırdı.
  Şu anda ARUCAD için, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkan Yardımcısı olarak çalışmakta ve Doktora eğitimini sürdürmektedir.
  Aynı zamanda deneyimli bir Tüplü Dalış eğitmeni ve bir yogidir.

  1. korhan.akbaytogan@arucad.edu.tr